Zararları.org
Sigaranın Sağlığa Zararları

Sigaranın Zararları: Sigara içmek hem kendi sağlığız hem de etrafınızdaki insanların sağlığını tehlikeye sürüklüyor. Bu yüzden binlerce insan hayatını kaybediyor.

SİGARANIN SAĞLIĞA ZARARLARI

Tüm tütün ve tütün mamülleri sağlığımız için son derece zararlıdır. Sigarayı bırakmak haricinde alınabilecek başka bir tedbir bulunmamaktadır. Bu alışkanlığın puro, pipo, elektronik sigara veya nargile ile değiştirilmesi bu durumu maalesef değiştirmemektedir. Her birisi sağlığımız için tehdit unusuru oluşturmaktadır. Bir sigarada yaklaşık 600 adet kimyasal bileşken mevcuttur. Amerikan Akciğer Derneği’nin (American Lung Association) yaptığı araştırmaya göre bir sigara yakıldığında 7000’den daha fazla kimyasal bileşken ortaya çıkmaktadır. Bu kimyasalların çoğu zehirlidir ve bunlardan en az 69 tanesi kansere sebebiyet vermektedir. Bu kimyasal maddeler sadece sigaralarda değil purolarda veya nargilelerde de bulunabilmektedir. Ulusal Kanser Enstitüsü’ne (National Cancer Institute) göre purolarda sigaraya göre daha yüksek oranda toksin, katran ve kanserojen madde bulunmaktadır.

Nargile kullanırken daha fazla duman teneffüs edilmektedir. Nargilelerde çok zehirli bileşkenler vardır. Sigaraya oranla daha fazla miktarda karbon monoksit ortaya çıkarır. Aynı zamanda daha fazla sigara dumanı ortaya çıkaran nargile yine kaçınılması gereken bir tütün mamülüdür. Toplumda sigaradan daha az zararlı olduğu algısı olsa da sağlık açısından son derece tehlikelidir. Dünyadaki ölüm oranlarına bakıldığında sigara içenlerin oranı içmeyenlere göre 3 kat daha fazladır. Sigara, önlenebilir ölümlerin en başlıca nedenidir.

 

Merkezi Sinir Sistemi

Sigaranın sinir sistemine zararları

Merkezi sinir sistemine hasar verir.

Tütün mamüllerinde bulunan nikotin, ruh halini değiştiren bir ilaçtır. Nikotin saniyeler içerisinde beyine ulaşmaktadır. Merkezi sinir sistemini uyaran nikotin bir süre daha enerjik hissetmenizi sağlamaktadır. Bu etki azaldığında sizde yorgunluk hissi uyandırarak daha fazla sigara kullanmanız için sizi tetikleyecektir. Sigara, görme, tatma, koklama duyularınızı zayıflatmaktadır. Böylece yemek yemekten aldığınız hazzı azaltarak sizi daha iştahsız hale getirebilir.Vücudunuzda nikotin etkisini düşüren, kortikosteron adlı stres hormonu vardır. Eğer stres altında iseniz  bu stres hormonunun yarattığı etkiyi daha fazla hissetmek için nikotin almanız gerekir.Ayrıca sigara sizde fiziksel yorgunluk hissi uyandırabilir. Bu sizi daha depresif bir hale getirmektedir. Baş ağrısı ve uyku bozukluğu da sıkça görülen diğer sağlık problemlerdir.

 

Solunum Sistemi

Sigaranın solunum sistemine zararları

Solunum sistemi ciddi derecede hasar görür.

  Dumanı nefesinize çektiğiniz zaman ciğerinize zarar veren maddeleri almış oluyorsunuz. Zamanla ciğeriniz zararlı kimyasal maddeleri filtreleme yeteneğini kaybetmeye başlar. Sadece öksürmek toksinlerden kurtulmak için yeterli değildir. Ciğeriniz de eski yeteneklerini kaybetmeye başladığından, bu toksinler ciğerinizde kalır. Sigara içenlerde solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve grip daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni metabolizmanın işlevini iyi bir şekilde yerine getirememesidir.Sigara içenlerde zamanla akciğerdeki hava keseciklerini imha eden amfizem ve kronik bronşit görülmeye başlanır. Daha ilerideki zamanlarda ise akciğer kanserine yakalanabilirler. Bu risk sigara içilen zamana göre artarak devam etmektedir.Fakat sigara bırakıldığında vücut zamanla kendini temizlemeye ve bu kötü etkilerden kendisini kurtarmaya başlayacaktır. Ebeveynleri sigara kullanan çocuklarda  hırıltılı solunum, öksürük ve astım daha fazla görülmektedir. Onlar da sigara dumanından olumsuz bir şekilde etkilenmektedir.

 

 Kardiyovasküler Sistem

Sigaranın kardiyovaskuler sisteme olan zararları

Kardiyovasküler sisteminiz ciddi derecede hasar görür.

Sigara tüm kardiyo sisteminize zarar verir. Nikotin vücudunuza etki ettiğinde kan şekerinizi düşürür.  Buda kendimizi daha yorgun hissetmemize neden olur ve tatlı bir şeyler yeme ihtiyacı hissettirir. Nikotin kan akışını kısıtladığı için arter damarlarında daralmaya neden olur. Kan pıhtılaşması oranı yükselir. Tüm bu etkenler kalp krizi riskini artırmaktadır.  Uzun vadede, sigara içenler, kan kanseri (lösemi) olma riskini taşırlar. Sigara içilen ortamlarda bulunulduğu vakit sigara içmeyenler de aynı risk grubu içerisinde yer alırlar. Sigara dumanının solunması da aynı şekilde vücutta olumsuz etkiler göstermektedir. Bu kişiler “ Pasif İçiler ”  olarak sınıflandırılmaktadır.

 

 Cilt, Saç Ve Tırnaklar ( Örtü Sistemi)

Sigaranın cilde zararları

Cildinizi tahriş eder ve daha yaşlı görünmenize neden olur.

Sigara içenlerde belirgin bir cilt problemi ortaya çıkmaktadır. Sigara dumanındaki maddeler cildinize zarar verir.  Bu olumsuz belirtiler deride renk değişikliği ve  kırışıklık olarak ortaya çıkar. Bu cildinizde erken yaşlanma probleminin olduğunu gösterir.  Özellikle tırnak ve parmaklardaki sararma bunun en önemli işaretidir.  Sigara içilen el ile içilmeyen el arasındaki farka bakıldığında bunu çok daha net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.  Sigara içenlerin dişlerinde sarı ve kahverengi tonlarda lekelenmeler meydana gelir.  Sigara dumanının kokusu bir süre sonra saçlarınıza tutunur. Bu koku aynı şekilde sigara içmeyenlerin saçlarına da tutunabilir.

 

 Sindirim Sistemi

Sindirim sistemine ciddi zararlar verir.

Sindirim sistemine ciddi zararlar verir.

Sigara kullananların ağız sağlığı risk altındadır. Oral bölge olarak adlandırılan bu kısımda sakız iltihabı (gingivitis) veya enfeksiyona (periodontitis) neden olabilir. Diş çürümesi, diş kaybı ve ağız kokusu diğer olumsuz etkilerdir.  Ayrıca sigara  ağız, boğaz,  gırtlak ve yemek borusu kanseri riskini artırır.  Sigara içenlerde  böbrek kanseri ve pankreas kanseri riski daha yüksek oranlardadır. Sigara içmeyenlerde bile sadece teneffüs yolu ile bu risk artmaktadır. Sigara içenlerde iştahsızlık görülebilir. Bu iştahsızlık gerekli olan besinleri almamanıza neden olabilir. Bu durum metabolizmayı zayıflatarak vücudu dış tehditlere karşı daha savunmasız bir hale getirir.

 

Cinsellik ve Üreme Sistemi

Cinsel iktidarsızlığa neden olabilir.

Cinsel hayatı olumsuz yönde etkiler.

Daha önce sigara içenlerin kan damarlarında meydana gelen daralmadan dolayı kan akışının nasıl kısıtlandığından bahsetmiştik. Bu kan dolaşımının yavaşlaması erkeklerde ereksiyon olma yeteneğini düşürmektedir. Sigara içen kadınlarda ise erken menopoza girme ihtimali vardır. Aynı zamanda rahim ağzı kanseri riski de artmaktadır. Sigara içen kadınlarda plasenta ile ilgili sorunlar ve düşük yapma,  erken doğum gibi gebelik komplikasyonları görülebilir.Sigara kullanmasa dahi sigara içilen ortamlarda bulunan bir anne adayının düşük kilodaki bir bebeği dünyaya getirmesi mümkündür. Pasif içici olmak bile bu oranı oldukça artırmaktadır.  Bu pasif içici grubunda yer alanlar ve sigara içenler de yeni doğan bebeğin astım ataklarına yakalanma riski daha fazladır. Özellikle hamilelikte sigara kullanımı yeni doğacak bebek açısından hayati önem taşımaktadır. Hamile iken içilen sigara doğum kusurlarına veya ani bebek ölümüne neden olabilmektedir.

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ