Zararları.org
Sigaranın Zararları

Sigara içiminin sağlığınız için tehlikeli olduğu bilinen bir gerçektir. Neredeyse her kanser, sigara içenler arasında artmış bir risk ile ilişkilidir. Sigara içmenin tehlikeleri, annesinin rahminde masumca oturduğu için doğmamış çocuğu bile etkiliyor.

Sigaralar, 600’ü aşkın maddeyi içerir, bunların çoğu puro ve nargilelerde de bulunur. Bu maddeler yanarken, Amerikan Akciğer Birliğine göre 7000’den fazla kimyasal madde üretiyorlar. Bu kimyasalların birçoğu zehirlidir ve bunların en az 69’sı kansere bağlıdır.

 • Ebeveynlerin sigara içimi, 200.000’den fazla astım atağına ve 709.000’den fazla kulak enfeksiyonu ziyaretine neden olur.
 • Tütün reklamcılığı bağımlılık sürecinde önemli bir rol oynamaktadır; çünkü sigara içmenin sağlık üzerindeki etkisini anlamaya yetecek kadar yaşlanmadan, gençleri sigarayla hayat boyu ilişki içine sokmaya teşvik eder.
 • 2009 yılında ortaokul öğrencilerinin% 5’inden fazlası mevcut sigara içiciler iken bütün lise öğrencilerinin yaklaşık % 20’si sigara içtiğini bildirmiştir.
 • Hâlâ sigara içenler arasında, sigara içimi ile ilişkili hastalıkların% 73’ü kronik akciğer hastalığından kaynaklanmaktadır. Sigara içenlerde sigara içimi ile ilgili tüm koşulların% 50’sini kronik akciğer hastalığı oluşturmaktadır.
 • Sigara, preterm doğum riski, düşük doğum ağırlığı, SIDS, ektopik gebelik riski de dahil olmak üzere birtakım gebelik sorunlarına neden olabilir.
 • Sigara içmek, bir kadının hamile kalmasını zorlaştırabilir. Ayrıca doğum öncesi ve doğum sonrası bebeğinin sağlığını da etkileyebilir. 

Her yıl daha fazla ölüme neden olur: 

 • İnsan bağışıklık eksikliği virüsü (HIV)
 • Yasa dışı uyuşturucu kullanımı
 • Alkol kullanımı
 • Motorlu taşıtlarda yaralanmalar
 • Ateşli silahla ilgili olaylar

Sigara, vücudun neredeyse her organına zarar verir, birçok hastalığa neden olur ve genel olarak sigara içenlerin sağlığını azaltır.

Sigara içiminin aşağıda belirtilen vücut üzerindeki semptomları ve organlara etkileri

Sigaranın vücut üzerinde iç ve dış yapısına zararları

Sigaranın zararları vücut sistemlerinde bulunan etkileri oldukça fazladır. Merkezi sinir sistemi, solunum, dolaşım, cinsel sağlık, kalp damar hastalıkları, cilt ve deri üzerinde ciddi problemler oluşturmaktadır.

Sigaranın Merkezi Sinir Sistemine Zararları

Tütünün içeriklerinden biri, nikotin adı verilen ruh halini değiştiren bir ilaçtır. Nikotin beyninize sadece birkaç saniye içinde ulaşır ve sizi bir süre daha enerjik hissettirir. Fakat bu etki azaldığında, kendinizi daha yorgun hissedersiniz. Nikotin son derece alışkanlık yaratıcıdır, bu nedenle insanlar sigara içmeyi bırakmakta çok zorlar. Nikotinden fiziksel olarak geri çekilme, bilişsel işlevlerinizi zayıflatabilir ve kendinizi endişeli, sinir bozucu ve üzgün hissetmenizi sağlayabilir. Baş ağrılarına ve uyku sorunlarına neden olabilir. Sigaranın zararları, merkezi sinir sitemi üzerinde etkileri  göz ardı edilecek bir durum değildir.

Sigaranın Solunum Sistemine Zararları

Dumanı solumaya başlarken, akciğerlerinize zarar verebilecek maddeleri alırsınız. Zamanla bu hasar çeşitli problemlere yol açmaktadır. Artan enfeksiyonlarla birlikte, sigara içen insanlar aşağıdaki gibi kronik geri dönüşümsüz akciğer rahatsızlıkları için daha yüksek risk altındadırlar:

 • Amfizem , akciğerlerindeki hava keselerinin tahrip edilmesi
 • Kronik bronşit , akciğerlerin solunum borularının astarını etkileyen kalıcı iltihaplanmaya yol açar
 • Kronik akciğer obstrüktif  hastalığı (KOAH), bir grup akciğer hastalığı
 • Akciğer kanseri

Tütün ürünlerinden çekilme esnasında, akciğerleriniz ve hava yollarınız iyileştikçe geçici tıkanıklıklara ve solunum rahatsızlıklarına neden olabilir. Sigarayı bıraktıktan hemen sonra artmış mukus üretimi solunum sisteminizin düzelmekte olumlu bir işaretidir.

Ebeveynleri sigara içen çocuklar, ebeveynleri olmayan çocuklara kıyasla öksürük, hırıltı ve astım atakları daha yatkındır. Aynı zamanda daha yüksek pnömoni (Zatürre) ve bronşit oranlarına sahip olma eğilimindedirler. Bu durum sigara içilen ve içilmeye evin hasta oranını arttığını gözlemleyebilirsiniz.

Sigaranın Kardiyovasküler (Kalp Damar Hastalıkları) Sistemlerine Zararları

Sigara, tüm kardiyovasküler sisteminize zarar verir. Nikotin kan damarlarının sıkışmasına neden olur ve bu da kan akışını kısıtlar. Zamanla, devam eden daralma, birlikte kan damarlarına hasar, periferik arter hastalığına neden olabilir. Sigara içmek aynı zamanda kan basıncını yükseltir, damar duvarlarını zayıflatır ve kan pıhtılarını artırır. Zaten kalp bay pas ameliyatı, kalp krizi veya bir kan damarına yerleştirilmiş bir stent kullandıysanız, kalp hastalığını kötüleştirecek yüksek bir risk altındasınız. Sigara, yalnızca kalp damar sağlığınıza değil, aynı zamanda çevrenizde sigara içmeyenlerin sağlığını da etkiler. İkinci el duman maruziyeti (pasif içici), sigara içmeyen birine sigara içen biriyle aynı riski taşır. Kalp krizi ve kalp rahatsızlığını içerir.

Sigaranın Deri üstü Sistemine (cilt, saç ve çivi) Zararları

Sigara içiminin belirgin belirtileri cilt değişikliklerini içerir. Tütün, dumanı içindeki maddeler aslında cildinizin yapısını değiştirir. Yakın tarihli bir çalışmada sigara içiminin skuamöz hücreli karsinom (cilt kanseri) riski önemli ölçüde arttığını göstermiştir. Tırnaklarınız ve ayak tırnaklarınız sigara etkilerinden etkilenmez. Sigara, mantar tırnak enfeksiyonu olasılığını artırır. Saç, nikotinden etkilenir. Daha eski bir araştırmaya göre saç dökülmesi, kıtır ve gri renk artar.

Sigaranın Sindirim Sistemine Zararları

Sigara, ağız, boğaz, larinks (gırtlak kanseri) ve özofagus (yemek borusu) kanseri riskini arttırır. Sigara içenlerde pankreas kanseri oranı da yüksektir. “Sigara içiyor ama içmiyor” insanlar bile ağız kanseri riski ile karşı karşıya. Sigara içmenin aynı zamanda insülin üzerinde bir etkisi vardır, bu da insülin direnci geliştirmenize daha büyük olasılık yapar. Sizi sigara içmeyen insanlara kıyasla daha hızlı gelişme eğiliminde olan 2 tip diyabet ve komplikasyonları açısından artmış bir risk altına sokar.

Sigaranın Cinsellik ve Üreme Sistemine Zararları

Nikotin hem kadınların hem de erkeklerin genital bölgelerine kan akışını etkiler. Erkekler için, bu cinsel performansı düşürebilir. Kadınlar için bu, yağlanmayı ve orgazm yeteneğini azaltarak cinsel tatminsizliğe neden olabilir. Sigara, hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel hormon seviyelerini düşürebilir. Bu da cinsel arzunun azalmasına neden olabilir.

Önemli Notlar: Sigarayı bırakmak zor, ancak doktorunuz size bir plan yapmanıza yardımcı olabilir. Onlardan tavsiye isteyin. Bırakmanıza yardımcı olabilecek çeşitli reçetesiz ve reçeteli ilaçlar vardır. Sigarayı bırakmanın hem kısa hem de uzun vadeli faydaları vardır. Sigara, her vücut sistemini etkilediğinden, bırakmanın bir yolunu bulma, daha uzun ve daha mutlu bir yaşama yaşamak için atmanız gereken en önemli adımdır.

 

Sigara hakkında tüm benzer konularımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Elektronik Sigaranın Zararları İçin TIKLAYINIZ.

Mentollü Sigaranın Zararları İçin TIKLAYINIZ.

Açık Tütün Zararları İçin TIKLAYINIZ.

Nargilenin Zararları İçin TIKLAYINIZ.

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ