Lokal Anestezi Zararları

Lokal Anestezi Zararları

Lokal anestezi zararları konusuna girmeden önce kısa bir açıklama yapmak istiyorum. Anestezikler, kabul edilebilir seviyelerde ağrıyı azaltarak ya da tamamen acıyı engelleyerek, ağrıyı yönetmenize yardımcı olmak için tasarlanmış ilaçlardır. Lokal anestezi ise bu ilaçların belirli bir bölgeyi etkileyecek şekilde uygulanmasıdır. Sprey ve jel şekillerde kullanılabilirler fakat en yaygın şekli enjeksiyon yöntemidir.

 

Lokal anestezi zararları nelerdir?

  • Enfeksiyon riski: Lokal anestezi damar enjeksiyon yolu ile uygulandığında kanama ve kan kayıplarına neden olabilir. Enjeksiyon yerinde iltihaplanma olma olasılığı vardır. Fakat gerekli önlemler alındığı takdirde, kanama ve enfeksiyon riski düşüktür.
  • Zihinsel aktiviteyi bozar: Normal zihinsel aktivitenizin bozulmasına neden olabilir. Lokal anestezi nedeni ile istenmeyen zihinsel etkiler ortaya çıkabilir ve düşünme yeteneğinizi etkileyebilir. Bu durum uygulanan lokal anestezinin dozuna göre değişiklikler gösterebilir.
  • Solunum fonksiyonlarını etkileyebilir: Solunum fonksiyonları, lokal anestezinin etkisiyle bozulabilir. Bu durum kullanılan anestezinin türüne bağlıdır. Hastanın durumuna ve hastalığına bağlı olarak anestezinin tipi ve dozu ayarlanabilir.
  • Alerjik reaksiyonlar: Lokal anestezi alerjik reaksiyon riski taşımaktadır. Bu durumun bilinmesi durumunda gerekli önlemlerin alınması olası alerjik reaksiyonların önüne geçilmesinde yardımcı olur.
  • Ağrı: Ağrılar lokal anestezi ile bazen tam olarak engellenemeyebilir. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında lokal anesteziden genel anesteziye geçiş yapılabilir.
  • Anestezi etkilerinin uzaması: Lokal anestezinin etkilerinin geçmesi bazen beklenenden çok daha uzun sürebilir. Bu durum kullanılan anestezinin türüne, dozuna ve hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu durumda hareket etmeye çalışmanız sonucu düşüp yaralanma olasılığınızın olması lokal anestezinin zararları içerisindedir.
  • Uygulanan alanda şişlik: Nadir durumlarda lokal anestezi uygulanan alanda bir şişme oluşabilir. Bu durum geçicidir ve herhangi bir müdahale gerektirmez.
  • Geçici hareket engeli: Lokal anestezi uygulanan bölgede hareket etme kabiliyetinizi tamamen ortadan kaldırır. Karıncalanma ve kaslarda tepkisizlik oluşması anestezinin etkisinden kaynaklanır. Lokal anestezi zararları arasında tekrar kendine gelememe ve uyuşan bölgede kalıcı uyuşukluk oluşması gibi bir durum söz konusu değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı