Zararları.org
Lazer Epilasyonun Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
4 Aralık 2015
zararlari

Lazer Epilasyonun Zararları

Tecrübeli pratisyenler tarafından yapıldığında lazer epilasyonun zararları konusunda pek endişe etmenize gerek yok. Lazer kaynaklı bazı tatsız sorunlarla karşılaşmanız olasılıklar arasında bulunmaktadır. Lazer epliasyonun zararları olabileceğini biliyor muydunuz? İşte size lazer epilasyon zararları hakkında derlediğimiz bilgiler.

Lazer Epilasyonun Zararları

Tecrübeli pratisyenler tarafından yapıldığında lazer epilasyonun zararları konusunda pek endişe etmenize gerek yok. Fakat riskler her zaman tedaviyi uygulayanlar tarafından değil, uygulanan işlemlerden de kaynaklanmaktadır. Lazer kaynaklı bazı tatsız sorunlarla karşılaşmanız olasılıklar arasında bulunmaktadır.

 

Lazer epilasyonun zararları nelerdir?

  • Lazer epilasyonun geçici etkileri: Bu etkiler, cildinizin hassasiyetine göre değişiklik göstermekte olup genellikle 3-7 gün arasında geçmektedir. Ağız kenarında şişlikler, ağrı, karıncalanma ve uyuşma, tedavi olan alan üzerinde kaşıntı ve kızarıklıklar, lazer frekansı şiddeti nedeniyle bölgede kabarma ve hipo-pigmentasyon gibi olası etkilerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumlar lazer epilasyon yaptıran kişilerin % 94 ünde görülmektedir.
  • Lazer epilasyonun hamilelikte zararları: Lazer epilasyonun hamilelikte riskleri ile ilgili bir araştırma yok, fakat uzmanlar yine de hamilelik sırasında bu işlemden uzak durulmasını öneriyorlar. Unutmayın ki bebeğinizin sağlığı her şeyden daha önemlidir.
  • Lazer epilasyonun göze zararları: Epilasyon sırasında ve sonrasında göz çevrelerinde kızarıklıklar ve şişlikler meydana gelmesi normal bir durumdur. Fakat gözünüz ile bir etkileşimi sonucu, geçici olarak görmede bulanıklıklar, göz kızarmaları ve sulanması gibi durumların oluşumu lazer epilasyonun zararları arasındadır. Bu nedenle günümüzdeki uygulamalarda göz koruması zorunludur.
  • Lazer epilasyonun cilde zararları: Geçmişte, kalıcı yara izleriyle hüsrana uğrayan birçok hasta olduğu bilinmektedir. Yaraların ana nedeni lazerin yanlış kullanılmasıydı. Lazer tedaviden sonra enfeksiyonlu yaralara neden oluyordu. Fakat yeni gelişen sistemlerde bu olasılık en az seviyelere düşürüldü. Yine de bir yara izi olasılığı olması insanları korkutabiliyor. Bazı kişilerde hassas cilt nedeni ile yarala, bakteri, virüs ve mantar gibi oluşumlara ve enfeksiyonlara yol açmaktadır. İşlemden sonra antibiyotik ilaç ve kremler kullanılması bu riski en az seviyeye indirir.
  • Nadir bazı etkiler: Tedavi alanlarında çürümeler, enfeksiyon oluşumları, domuz vebası, kabul oluşumu ve cilt içerisinde kanamalara neden olarak damarlara zarar vermesi lazer epilasyonun zararları arasında nadir fakat tehlikeli olan etkilerdendir.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018