Zararları.org
Kirazın Zararları

Yemeye doyum olmayan bir meyve olan kirazın zararları, çok tüketildiğinde maalesef oluşmaktadır. Peki kirazın zararları nelerdir? İşte size kirazın zararları hakkında bir kaç önemli başlık.

Kirazın Zararları

Kiraz, gülgiller familyasından Giresun, Güney Kafkasya, Hazar Denizi ve Kuzeydoğu Anadolu’da doğal olarak bulunan bir ağaç türünün meyvesidir. Her şey gibi, aşırı tüketildiğinde kirazın zararları insan sağlığı açısından oldukça fazladır.

 

Kirazın zararları nelerdir?

Kirazın zararları var mıdır?

Kiraz doğan antioksidandır.

 • Kiraz yüksek lifli meyveler arasında yer almaktadır bu yüzden tüketimi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.
 • Kiraz aşırı tüketiminde bazı alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir.
 • Öğünlerinizde diyetinizin bir parçası olarak kiraz ağırlıklı beslenmek kalp sağlığınız açısından zararlıdır.
 • Kiraz alerjisi, boğazın şişerek tıkanması, nefes darlığı, kalp atışlarının yavaşlaması ve göğüs kafesinin daralması gibi etkiler göstermektedir.
 • Kiraza alerjisi olan kişilerin benzer meyvelere de alerjisi olabilmektedir.
 • Üzüm, elma, şeftali, kayısı veya fındığa alerjisi olan kişilerde kiraz alerjisi olma olasılığı oldukça yüksektir.
 • Kirazın aşırı tüketimi lif değerlerinin yüksek olması nedeniyle ishale neden olabilmektedir.
 • Kiraz, bir antioksidan olan kuersetin içermektedir. Bu antioksidana duyarlı olan kişilerde bulantı ve kusmaya neden olabilir ve mideye zararlı olabilir.
 • Kiraz, selüloz değeri bakımından zengindir. Selüloz bağırsaklarda gaz üretimine neden olurlar.
 • Kirazda bulunan selülozun oluşturduğu bu gazın aşırı üretilmesi şişkinlik ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olarak bağırsaklara zarar verebilmektedir.
 • Kiraz alerjisi olan insanlarda etkiler çok farklı zamanlarda ve miktarlarda görülebilmektedir. Bazı kişiler 1 2 tane yedikten sonra hemen alerjik reaksiyon gösterebilirken çok aşırı tüketiminde 2 ila 3 saat içinde etkisini gösteren durumlarda mevcuttur.
 • Kirazın içeriğinde bulunan histamin cilde yayılarak ağız ve boğazda kaşıntı gözlerde karıncalanma hissi oluşturması kirazın zararları arasında önemli olanlardandır. Etkileri griple aynı belirtileri taşıdığı için karıştırılması durumunda zararlı sonular ortaya çıkabilmektedir.
 • Kiraz üzerinde zehirli böcek ilaçları da bulundurabilmektedir. Tüketimini iyice yıkamadan yaparsanız üreme organlarına zarar verebilmektedir. Bu nedenle genel olarak organik kirazları tercih etmenizde fayda var.

Kiraz kaç kaloridir? Besin değerleri nelerdir?

Aşağıdaki tablodan kirazın kaç kalori olduğunu ve besin değerlerini öğrenebilirsiniz. Besin değerlerinin yanı sıra ne kadarlık bir spor ile bu besinlerin yakılabileceğini gösteren veriler yine bu tabloda bulunmaktadır.

100 gram kayısıda sadece 63 kalori vardır. Kalsiyum ve potasyum açısından oldukça zengin bir meyvedir. Ayrıntılı olarak incelemek isterseniz aşağıdaki resme tıklayınız.

Kiraz besin değerleri

Kiraz besleyici bir meyvedir.

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ