Zararları.org
Katı Yağların Zararları

Katı yağlar ciddi kalp damar hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Eğer dikkatli tüketilmezlerse katı yağların zararları ölümcül boyutlarda olabilmektedir. İşte sizler için bu başlıklardan birkaçı.

Katı Yağların Zararları

Katı yağlar, oda sıcaklığında katı halde bulunan tereyağı, süt yağı, domuz yağı, hindistan cevizi yağı gibi yağlardır. Bu katı yağlar, hidrojenasyon işlemi olarak adlandırılan bir işlem sonrası, hayvansal veya işlenmiş gıdalardan elde edilebilmektedir. Eğer dikkatli tüketilmezlerse katı yağların zararları ölümcül boyutlarda olabilmektedir.

 

Katı yağların zararları nelerdir?

Doymuş yağların karaciğere zararları

Katı yağlar ve şeker, bir türkün toplam kalori tüketiminin ortalama % 35ini karşılamaktadır.

  • LDL kolesterol düzeyleri: LDL, halk arasında kötü kolesterol olarak bilinmektedir. Bu kolesterol türü kalp hastalığı riskinde artışlara neden olmaktadır. Araştırmalara göre, katı yağ tüketimi LDL seviyelerinde yükselmelere neden olmaktadır. LDL sizde koroner kalp tıkanıklıklarına neden olabilir. Eğer tedavi edilmezse, ciddi kalp hastalıklarına ve kalp krizine neden olabilir.
  • HDL kolesterol düzeyleri: İyi kolesterol olarak bilinen HDL, LDL kolesterolünün uzaklaştırılmasına yardımcı olur. HDL yüksekliği genellikle ciddi kolesterol sorunlarına yol açmaz. Trans yağlar ya da hidrojene yağlalar gibi katı yağlar tüketmeniz, kandaki HDL değerinin düşmesine neden olabilir.
  • Obeziteye neden olurlar: Katı yağlar ve şeker, bir türkün toplam kalori tüketiminin ortalama % 35ini karşılamaktadır. Katı yağlar kalori bakımından yüksek içeriğe sahiptirler. Vücudunuz bu denli yüksek kaloriyi yakmakta zorluk çeker. Bu durumun obezite ile sonuçlanması katı yağların zararları arasında yer almaktadır.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ