Zararları.org
Jeotermal Enerjinin Zararları

Jeotermal enerji yer katmanının alt tabakalarında bulunan sıcak suyun kullanılmasıyla elde edilen enerjidir. Bu enerji ısınma amacıyla kullanılabildiği gibi elektrik üretimi amacı ile de kullanılmaktadır. Jeotermal enerjinin zararları olabileceği çoğumuzun aklından bile geçmeyebilir. İşte jeotermal enerji ve zararları hakkında bilgiler.

Jeotermal Enerjinin Zararları

Jeotermal enerji yer katmanının alt tabakalarında bulunan sıcak suyun kullanılmasıyla elde edilen enerjidir. Bu enerji ısınma amacıyla kullanılabildiği gibi elektrik üretimi amacı ile de kullanılmaktadır. Genellikle güvenli, temiz ve çevre dostu olarak adlandırılır. Fakat bilinenin aksine, azda olsa jeotermal enerjinin zararları bulunmaktadır.

                

Jeotermal enerjinin zararları nelerdir?

jeortermalin zararları

Jeotermal Enerji

  1. Su kalitesinde kirlenmeye neden olabilir: Yeraltı kaynaklarından pompalanan su boru sistemlerini gezerek geri gönderilmektedir. Bu işlem sırasında içeriğindeki kükürt ve tuz nedeni ile boru içerisinde bulunan maddelerle etkileşime girerek suda kirlenme meydana getirebilir. Kirlenen su tarım bölgesindeki gıdaları etkileyerek insan sağlığına zararlı olabilecek durumlar ortaya çıkarabilmektedir.
  2. Kalp ve akciğer hastalıklarına yol açabilir: Açık sistemlerde havaya hidrojen sülfür, karbon dioksit, amonyak, metan ve bor yayılması gerçekleşebilir. En çok yayılan ise hidrojen sülfürdür. Bu maddenin kokusu çürük yumurta kokusuna benzer. Hava ile temasında hidrojen sülfit haline dönüşür ve ciğerler ile teneffüs edildiğinde kana karışarak kalp ve akciğer hastalıklarına neden olması jeotermal enerjinin zararları arasındadır.
  3. Asit yağmurlarına neden olabilir: Açığa çıkan kükürt dioksit gazı aynı zamanda asit yağmurlarına neden olarak bitkileri, ağaçları, gölleri ve akarsuları etkileyebilir. Asit yağmuru insan üzerinde kemik erimesi ve kanser gibi etkilerde de bulunmaktadır. Fakat jeotermal enerjinin yaydığı kükürt dioksit miktarı, kömür ocaklarından 30 kat daha azdır.
  4. Yaşam döngüsü ve küresel ısınmaya etkileri: Açık sistem jeotermal tesislerde, havaya salınan gazlarda %10 karbondioksit ve metan gazı bulunmaktadır. Bu gazların küresel ısınmaya neden olma ve bazı hayvanların yaşam ortamlarını değiştirme gibi etkileri de jeotermal enerjinin zararlarından kaynaklanmaktadır.

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet Kaplan dedi ki:

    Aman ne kadar iyi

BİR YORUM YAZ