Zararları.org
Hodan Tohumu Yağı Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
14 Aralık 2015
zararlari

Hodan Tohumu Yağı Zararları

Hodan tohumu yağı zararları : Hodan tohumu yağı nedir? Nasıl elde edilir? Kullanımı sonucunda ne gibi zararlı etkilere neden olabilir.

Hodan Tohumu Yağı Zararları

Omega-6 ve yağ asitleri yönünden çok zengin olup romatizmal artrit tedavilerinde kullanılan hodan yağının bazı yan etkileri de bulunmaktadır.

 

  Hodan tohumu yağı zararları nelerdir?

Hodan tohumu zararları nelerdir
Hodan Çiçeği
  1. Küçük yan etkileri: Hodan tohumu yağı içildiğinde gastrointestinal yan etkiler göstermektedir. Bu etkiler, gaz, geğirme, şişkinlik, hazımsızlık, mide bulantısı ve ishal gibi etkilerdir. Bu maddeyi tüketen bazı kişilerde ise şiddetli baş ağrılarına neden olabilir.
  2. Artan kanama: Hodan yağı vücudunuzdaki normal bir kanamanın iki üç kat artmasına sebep olabilir. Eğer kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız hodan yağı kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Aspirin bu ilaçlardan bir tanesidir.
  3. Gebelikte zararları: Hodan yağı vücutta gama-linoleik asit salgılanmasına neden olur bu asit ise hamilelikte erken doğumlara sebep olur. Hamile kadınların hodan tohumu yağı kullanmaktan kesinlikle kaçınmaları gerekmektedir.
  4. Alerjik reaksiyonlar: Herhangi bir bitkide olabileceği gibi hodan tohumu yağına da alerjiniz olabilir. Kaşıntı, kurdeşen, deride döküntü, karıncalanma veya ağız ve boğazda şişme, yüz veya elde şişkinlik, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi hodan tohumu yağı zararları arasında alerjik reaksiyonlardan bazılarıdır.

 

 

 

 

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018