Zararları.org
HIV Virüsü Zararları

HIV virüsü zararları : HIV virüsü bağışıklık sistemini etkileyerek her türlü hastalığa savunmasız hale gelmenize neden olur.

HIV Virüsü Zararları

HIV insan vücudunun bağışıklık sistemine çok büyük zararlar vererek her türlü hastalığa davetiye çıkaran bir tür virüstür. Bağışıklık sistemi çöktükçe yeni bir hastalığa yakalanırsınız HIV de bu hastalık hücrelerini yok ederek yerini alır ve sürekli bu şekilde çoğalmaya devam eder. Tedavisi çok zordur ve tedavi edilmediği takdirde hastalık ölümle sonuçlanır.

 

HIV virüsünün zararlar nelerdir?

hiv virüsü zararlı mı

Hiv Virüsü

  1. Gribi andıran belirtiler ile başlar: Bağışıklık sistemini düşürerek hastalıklara yakalanma olasılığınızı yükseltir. İlk belirtileri gribi andıran belirtilerdir. Bunlar ateş, titreme, baş ağrısı, gece terleme, ishal, kas ağrıları, eklem ağrıları, boğaz ağrısı, isilik, lenf bezlerinde şişme, ağız bölgesinde veya genital bölgede ülser oluşumudur. Bu aşamaya akut enfeksiyon aşaması denmektedir ve genelde hastalar bu belirtileri ciddiye almazlar.
  2. İkinci aşama klinik gizli enfeksiyon aşamasıdır:  Ortalama 8-10 yıl sürmektedir. Bu aşamada yorgunluk, nefes darlığı, öksürük, ateş, kilo kaybı ve ishal gibi semptomlar gözlenmekte ve gözlerde, akciğerde ve sindirim sisteminde sorunlar ortaya çıkmaktadır.
  3. Lenf kanseri olma riskini arttırır: HIV lenf kanseri olma riskinin ileri derecede artmasına neden olmaktadır. HIV virüsü doğrudan sinir hücrelerini etkilemese de beyinde ve vücutta sinirleri çevreleyen hücreleri etkilemektedir ve halsizlik ile yürüme güçlüğüne neden olur. Çok ilerlemesi durumunda halüsinasyonlar görmenize neden olabilir.

 

 

 

 

 

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ