Zararları.org
Helyumun Zararları

Helyumun Zararları : Helyum nedir? Helyum eylence amaçlı kullanılmakta, yanlış kullanıldığında ise ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Helyum, renksiz, kokusuz ve tatsız toksik olmayan bir gazdır. Diğer gazlara kıyasla sıvı içinde daha az çözünür ve kimyasal bileşikler oluşturmaz.

Helyumun Zararları

Helyum, renksiz, kokusuz ve tatsız toksik olmayan bir gazdır. Diğer gazlara kıyasla sıvı içinde daha az çözünür ve kimyasal bileşikler oluşturmaz. Çok uçucu bir gazdır ve sıvı ile temas anında hızlı donmalara neden olur.

 

Helyumun Zararları Nelerdir?

Helyum gazı solumanın zararları nelerdir

Helyum Gazı

  1. Baş dönmesi ve görme bozuklukları: Helyum genellikle solunum yolu ile vücuda absorbe edilir. Solunduğunda baş dönmesine neden olur. Görme bozukluklarına ve kalıcı körlüğe neden olabilir.
  2. Baş ağrıları ve sersemlik: Fazla solunduğunda sersemlik hissedilir. Çok ağır olmasa da baş ağrılarına neden olabilir.
  3. Boğulma ve donma: Fazla solunduğunda boğularak ölümlere neden olabilir. Cilt üzerine sıvı ve gözlere temas ettiğinde donmaya neden olur. Kapalı alanlarda ortamın oksijen içeriğini hızla azaltarak boğulmaya neden olabilir.
  4. Ciğerlere zararları: Eğlence amaçlı helyum çekilmesi sırasında basınçlı tankın yanlış kullanılması ciğerlerinizin yırtılmasına neden olabilir.

 

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ