Zararları.org
Guatr hastalığı ve sağlığa etkileri
Sosyal Medyada Paylaş
6 Kasım 2015
zararlari

Guatr hastalığı ve sağlığa etkileri

Guatr boynun ön kısmında bulunan tiroid diğer bir adıyla kalkan bezlerinin kanser ya da iltihap dışında bir nedenle büyümesine denir. Tiroid bezi küçük bir iç salgı bezidir. Salgıladığı hormon ise vücudumuzun çalışma hızını belirler. Guatr hastalığının sağlığa etkileri ve belirtileri hakkında doktorlar uyarılarda bulunuyor. Hastalık ilerlemeden tedavisine başlanmalıdır.

Guatr Nedir?

Guatr boynun ön kısmında bulunan tiroid diğer bir adıyla kalkan bezlerinin kanser ya da iltihap dışında bir nedenle büyümesine denir. Tiroid bezi küçük bir iç salgı bezidir. Salgıladığı hormon ise vücudumuzun çalışma hızını belirler. Tiroid bezi ile alakalı bu hastalıklar da üç gruba ayrılır. Bunlar da tiroid bezinin az hormon salgıladığı, çok hormon sağladığı ya da hormonlarla ilgisi olmadan tiroid bezlerinin çeşitli şekillerde büyüme yaptığı zaman guatr hastalığı meydana gelir. Guatr için de iç ya da dış guatr gibi bir ayırım tıbbi alanda kullanılmaz ancak hastalara açıklamak için bu tarz tanımlar da kullanılmıştır.

 

Guatrın sağlığa etkileri nelerdir?

  • Tiroid bezlerinin işlevini yerine getirmesinde bazı problemlere neden olur: Tiroid bezi iki ana hormonu üretir. Bunlar tiroksin (T-4) ve triiyodotironin (T-3)’tür. Bu hormonlar kan dolaşımına yardımcı olan ve metabolizmayı düzenleyen hormonlardır. Ayrıca, vücut ısısının düzenlenmesi, vücudun yağ ve karbonhidrat kullanımının düzenlenmesi gibi önemli rolleri vardır. Tiroid bezi kanınızdaki kalsiyum miktarını düzenlemeye yardımcı olan kalsitonin üretir. Zira bu görev yerine getirlimediğinde kandaki kalsiyum miktarı yükselecek ve farklı zararlara neden olacaktır.
  • Saç Dökülmesi: Bu durum dış guatr yani tiroid bezinin büyümesiyle oluşan hastalığın hem belirtisi hem de zararları arasında yer almaktadır. Uzmanlara göre günde 100 civarı saç teli dökmenin normal olduğunu söylüyor.
  • Kalp Çarpıntısı: Bu hastalıktan mağdur olan kişilerde görülen bir diğer belirti ise kalp çarpıntılarıdır. Ayrıca bu durumun sık sık yaşanması da vücudun kısa sürede yorulmasına neden olup halsizlik gibi durumları da ortaya çıkarmaktadır.
  • Bulantı: Bu hastalığın diğer belirtileri arasında yer alır.

 

Guatr hastalığının belirtileri nelerdir ?

Guatr bazı belirti ve semptomlara neden olur. Bu belirti ve bulgular ortaya çıktığı zaman karşılaşılan durumlar:

  • Erkekler traş olurken veya kadınlar makyaj yaparken boğazlarının üstünde bir şişkinlik hissettiğinde,
  • Boğazda hissedilen sıkışma durumu,
  • Öksürük,
  • Ses kısıklığı,
  • Zor yutkunma,
  • Nefes almada zorluk gibi belirtiler guatr hastalığına işaret edebilir.

Guatr hastalığı ilaçla veya ameliyatla tedavi edilebilmektedir.

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018