Zararları.org
Göz Çizdirmenin Zararları

Gözlerde oluşan ileri derece miyop, hipermetrop, astigmat gibi rahatsızlıklar için gözlük ya da kontak lens kullanmak gereklidir. Göz çizdirme ameliyatına başvuranların sayısı gün geçtikçe artıyor. Peki göz çizdirme ameliyatı nedir? Nasıl yapılır? Ne gibi olumsuzlukları vardır hep beraber inceleyelim.

Göz Çizdirmenin Zararları

Gözlerde oluşan ileri derece miyop, hipermetrop, astigmat gibi rahatsızlıklar için gözlük ya da kontak lens kullanmak gereklidir. Gözlük ya da lens kullanmak istemeyen kişilerin yaptırdığı çeşitli lazer yöntemleri ile müdehale edilerek tedavi etme yöntemleri vardır. Buna göz çizdirme denir. Bu tedavi ile gözlük kullanmaktan kurtulmuş birçok hasta vardır. Göz çizdirmenin çeşitleri vardır. Göz çizdirme ameliyatının lazerle yapıldığı sanılmaktadır ancak elmas bıçaklar ile göze müdahale edilerek tedavi yapılmaktadır. Göz için riskli olması sebebiyle çok sık uygulanmamaktadır. Diğer iki çeşit olan ve en sık uygulanan lasik ve lasek lazer göz ameliyatları vardır. Bunların farkı lasikte korneanın ön bölümünden bıçaksız lazer ile bir tabaka kaldırılır ve kornea üzerinde düzeltmeler yapılarak tedavi edilir. Lasekte lazer ile tabaka kaldırılmaz direk uygulanır. Göz çizdirme operasyonu önemlidir doğru hastalarda uygulanmaması halinde kornea nakline kadar sebep olabilir. Bu nedenle göz çizdirme işlemi yapılmadan hasta çok detaylı tetkiklerden geçmektedir.

 

Göz Çizdirme Zararları Nelerdir?

 1. Lasik yöntemi uygulanırken korneadaki duyu sinirleri kesilmekte, kornea daha sonra kendini tamir etmeyebilmektedir. Göz kuruluğu yaşanabilir. Lasek yönteminde iyileşme daha geç olmakta ancak korneada sinir kesilmesi yapılmamakta ve gözde sonrasında kuruluk yaşanmamaktadır.
 2. Kornea kesildiğinde göz direk olarak açık kalacağından mikrop kapması riski çok fazladır. Bu nedenle işlemin yapılacağı ortam çok steril olmalıdır. Müdahale sonrası da hastanın gözünü özenle koruması gereklidir. Mikrop alması halinde gözdeki birçok problem tekrar edecektir.
 3. Kornea erimesi ihtimali vardır. Çok tehlikelidir. İyileşme yerine numara yükselmesine sebep olabilir. Kornea erimesi ciddi problemler oluşturmakta, hatta kornea nakline gerek olabilmektedir.
 4. Göz çizdirme operasyonu sonrası gece görme bozukluğu riski vardır.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. serdar dedi ki:

  Meraba ben gozumu lazer le cizdirme yapsam ilerde karak hastasi olsam sikinti olur mu tedavisi olur mu

 2. serdar dedi ki:

  Karak degil katarak hastasi olsam

 3. Ayşenur dedi ki:

  Merhaba gözümden lasik ameliyatı oldum ama sarı benekler çıktı yada daha önceden varmıydı emin olamıyorum lazer ameliyatı olupta böyle bir şikayeti olan varmı yada lazer buna neden olurmu?

BİR YORUM YAZ