Zararları.org
Galetanın Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
25 Ağustos 2015
zararlari

Galetanın Zararları

Son zamanlarda birçok kişi tarafından tüketilen galeta, özellikle diyet yapan kişilerin tercih ettiği besinler arasındadır. Galetanın bir diğer ismi de grisinidir. Zayıflamak isteyenler galetanın kalorisini hesaba katmalıdır. Çok tüketildiğinde galetanın zararları ortaya çıkabilir.

Galetanın Zararları

Son zamanlarda birçok kişi tarafından tüketilen galeta, özellikle diyet yapan kişilerin tercih ettiği besinler arasındadır. Galetanın bir diğer ismi de grisinidir. Özellikle fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin diyet programlarında sıklıkla tercih ettiği galetalar aynı zamanda formunu korumak isteyenler tarafından da kullanılır ve çubuk kraker görünümlü bir yiyecektir. Galetalar tek bir çeşit değildir, farklı özelliklere sahip birkaç şekli bulunur. Birçok kişinin diyet programlarına aldığı ya da formunu korumak için kullandığı galetaların kilo aldırıp aldırmadığı uzun zamanlardan bu yana tartışma konusu olmuştur. Tuzsuz ya da az tuzlu olarak yapılan galetaların baharatı, sade ve susamlı gibi değişik çeşitleri bulunur. Ortalama olarak bir dilim kepekli ekmek ile bir galetanın kalori açısından eşit olduğunu söyleyebiliriz. Sürekli olarak kullanılan galetanın bazı zararları bulunuyor. Peki, galetanın zararları nelerdir?  İnsanlar üzerinde ne gibi olumsuz etkileri bulunur. Tüm bu soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Galeta Zararları Nelerdir?

 1-Kiloya etkisi: Galetanın en büyük etkisi şüphesiz ki kiloya olur. Bugüne kadar birçok kişi galetayı kilo vermek için kullansa da aslında galeta kullanımı sonucunda kilo alımı olabilir. Birçok şeyde olduğu gibi galeta kullanımının aşırısı zararlıdır. Aşırı olarak galeta kullanılması kişilerin formlarını korumak yerine daha kolay kilo almalarını sağlar. Çünkü galeta yapımında kullanılan malzemelerin kilo aldırıcı etkileri bulunur. Bu yüzden galeta kullanırken tüketilen miktarlara dikkat etmek gerekir.

2-Diğer Etkileri: Galeta normal ölçülerde kullanıldığı zaman herhangi bir sorun yaratmaz. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi galetanın aşırı kullanımı kilodan başka farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına da neden olur. Galetanın fazla kullanılması sonucunda karın ağrısı, karında şişkinlik ve mide bulantısı gibi farklı rahatsızlıklar meydana gelebilir.

 

Galetanın Besin Değerleri

Galeta ve diyet
Galeta diyet yapanlar için iyi bir seçenek değildir.

Bir büyük galeta yediğinizde bir dilim ekmek kadar kalori almış olursunuz. Bu yüzden diyetinizi yaparken bu bilgiyi göz önünde bulundurmakta fayda var.

 

Tabloda da görüldüğü gibi galeta ile açlığı geçiştirmek kilo vermenizi sağlamıyor. Aksine çok tüketildiğinde tıpkı ekmekte olduğu kilo aldırıcı etkileri var. Gram başına kalori oranı yüksek olan galeta zararları bir süre sonra karşınıza fazla kilo olarak çıkabilir.

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

3 adet yorum var.

  1. çok saçmalamışsınız tamam içindekilerinin zararlı olduğunu söyleyebilirdiniz ama diyetteki biri ekmek yerine bir tane tüketirse zararı olmaz

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018