Zararları.org
Füme Et Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
29 Aralık 2015
zararlari

Füme Et Zararları

Füme et, etin odun dumanında bekletilmesi, pişirilmesi ya da ortalama olarak 15 gün boyunca kaya tuzunda bekletilerek daha sonra odun ateşinde pişirilmesi ile hazırlanır. Füme Et Zararları : Füme et tüketmek zararlı mı? Füme etin sağlığınız üzerine nasıl etkiler var merak ediyor musunuz? İşte füme et ve zararları.

Füme Et Zararları

Füme et, etin odun dumanında bekletilmesi, pişirilmesi ya da ortalama olarak 15 gün boyunca kaya tuzunda bekletilerek daha sonra odun ateşinde pişirilmesi ile hazırlanır. Tadında tütsülenmiş olduğu lezzetini hemen hissettiren füme et, önceden pişirilerek paketlenmiş olan bir ürün olduğu için son derece pratiktir ve özellikle çalışan, yemek hazırlamak için fazla fırsatı olmayan kişilerin en çok tercih ettiği hazır gıdalar arasında da yer almaktadır. Ancak tıpkı diğer hazır gıda ürünleri gibi ne yazık ki füme et de bazı zararlara sahiptir ve bu zararları nedeniyle uzmanlar tarafından çok sık tüketilmemesi önerilmektedir. Peki, füme et zararları nelerdir?

 

Füme Et Zararları Nelerdir?

  1. Kanserojen etkisi: Etin salamura edilmesi ya da tütsülenmesi işlemi esnasında nitrit ve nitrat maddeleri kullanılıyor ki, bu maddelerin kanserojen etkisi çok uzun yıllar önce yapılan araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Nitrit ve nitrat maddeleri dışında işlem esnasında ortaya çıkan benzopren maddesi de kanserojen bir etkiye sahiptir. Füme etin kolon ve bağırsak kanseri riskini büyük bir oranda arttırdığı tespit edilmiştir. Bu nedenle başta hamile ve emziren kadınlar olmak üzere herkes füme et tüketimine dikkat etmelidir.
  2. Alerjik etkisi: Füme et kullanımında üretilen katkı maddeleri, vücutta beklenmeyen yan etkilere sebep olabiliyorlar. Normalde % 2 oranında alerjik yan etkilerle karşılaşma olasılığı bulunsa da alerjik bir bünyeye sahip olan kişilerde bu oran % 10 – 15 oranlarına yükseliyor. Hassas bir bünyeye sahip olan kişilerde kaşıntı, kurdeşen, deri döküntüleri, alerjik nezle, baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi yan etkiler füme et tüketiminin aşırı olması sebebiyle görülebiliyor.
  3. Yüksek Tansiyon Etkisi: Etin içerisinde bulunan yüksek yağ oranı kolesterole sebep olabileceği gibi aynı zamanda da yüksek tansiyona da neden olabilmektedir. Bu nedenle füme etin sık sık tüketilmesi uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmemektedir.
  4. Ayda 1 – 2 kez tüketilmesinin ciddi bir zararı dokunmayacağı belirtilmekle birlikte yine de içeriğindeki katkı maddeleri nedeniyle füme et zararları olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018