Zararları.org
Fındığın zararları
Sosyal Medyada Paylaş
1 Mart 2016
zararlari

Fındığın zararları

Fındığın Zararları Fındık, huşgiller familyasından Corylus cinsini oluşturan çalı ve ağaç türlerinin sert kabuklu yüksek enerji içeriğine sahip meyveleridir. Fındığın zararları nelerdir? Aşırı fındık tüketimi solunum yollarını etkileyen burun akıntısı, hapşırma veya öksürük gibi tipik alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Fındık alerji riski en yüksek gıdalardan birisidir. Fazla fındık tüketiminin boğazda

Fındığın Zararları

Fındık, huşgiller familyasından Corylus cinsini oluşturan çalı ve ağaç türlerinin sert kabuklu yüksek enerji içeriğine sahip meyveleridir.

Fındığın zararları nelerdir?

  • Aşırı fındık tüketimi solunum yollarını etkileyen burun akıntısı, hapşırma veya öksürük gibi tipik alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.
  • Fındık alerji riski en yüksek gıdalardan birisidir.
  • Fazla fındık tüketiminin boğazda şişme, solunum yollarında hırıltı ve nefes darlığı gibi zararlı etkileri olabilir.
  • Fındık yağlı bir gıda olduğu için fındığın aşırı tüketimi obezite ye kadar varan kilo problemleri oluşturabilmektedir.
  • Çocukların yaklaşık % 75 i ilk alerji reaksiyonlarını çok şiddetli bir şekilde yaşamaktadır.
  • Fındığa karşı alerjisi oluşan kişilerin her zaman adrenalin içeren bir epi-pen taşımaları gereklidir.
  • Fazla tüketiminde Anafilaksiye yani düşük kan basıncı nedeniyle kalp bozuklukları, bilinç kaybı ve dolaşım bozukluklarına yok açabilir.
  • Karın ağrısı, mide krampı, ishal, bulantı ve kusma gibi belirtilerde fındığı fazla tüketmenin sonucu olarak alerjik etkiler olarak görülebilmektedir.
  • Divertikül hastalığına sahip insanların fındık tüketmesi hastalığın tedavisinde sorunlar ortaya çıkarmaktadır.
  • Fındığın köpekler üzerinde de ölümcül zararları vardır. Köpeğinize fındık ve türevi yiyecekler vermeniz gastrointestinal sisteminde bozukluk yaratıp toksik etki göstererek zehirlenmelerine neden olur.

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018