Zararları.org
Fabrikaların Çevreye Zararları

Fabrikaların Çevreye Zararları

Sanayileşmenin hızla gelişmesi ile beraber kimyasal ilaçların kullanımı da artmaya başladı. Bu da çevrede daha fazla kirlenmeye neden olmaktadır. Özelliklede fabrikaların atık suları, bacalarından çıkan dumanlar çevreye çok büyük zararlar verebiliyor. Fabrikaların çevreye zararları nedeni ile sadece çevredeki hayvanlar değil aynı zamanda insanlarda zarar görmektedir.

 

Fabrikaların Çevreye Zararları Nelerdir?

  1. Bitkilerin ve canlıların hayatını kaybetmesine neden olur. Fabrikaların bacalarından çıkan zehirli dumanlar çevreye çok büyük zararlar vermektedir. Özellikle bu dumanlardan dolayı hava kirlenir ve bu da beraberinde asit yağmurlarını getirir. Toprağa düşen bu asit yağmurları yeryüzündeki bitkilerin ve canlıların hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.
  2. Sıvı atıkları suların kirlenmesine neden olmaktadır. Birçok fabrika ne yazık ki sıvı atıklarını nehirlere ve denizlere boşaltmaktadır. Bu da suların kirlenmesine ve zehirlenmesine neden olur. Ayrıca nehir ve akarsuda yaşayan canlılar bu atıklar yüzünden ölmektedir. Suların kirlenmesi ve daha sonradan da buharlaşarak havaya karışması beraberinde asit yağmurlarını da getirmektedir.
  3. Katı atıklar çevreye zarar verir. Katı atıkların çevreye atılması sonucunda zehirli olan bu atıklar hemen doğa tarafından yok edilmez. Zamanla birikmeye başlayan bu katı zehirli atıklar özelliklede toprakların zehirlenmesine ve verim kaybetmesine neden olacaktır. Buna bağlı olarak çevredeki bitki örtüsü zamanla kaybolacak ve rüzgârında etkisi ile bu zehirli atıkların etkisi daha uzaklara taşınacaktır. Bu da daha geniş alanlarda bitki örtüsünün yok olmasına neden olacaktır.
  4. Radyasyon kaçakları çevredeki insanlara zarar verecektir. Kimi fabrikalarda radyoaktif çalışmalar yapıldığı için bu fabrikalarda meydana gelebilecek en ufak bir radyasyon kaçağı sadece fabrika içerisinde çalışanları değil aynı zamanda çevrede yaşayan insanların hayatını da tehlikeye atacaktır. Kaçağın artması ve gerekli önlemlerin alınmaması patlamalara dahi yol açabilmektedir. Bu da Fabrikaların çevreye zararları arasında en tehlikelisi olarak gösterilmektedir.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ