Zararları.org
Ekmeğin Zararları

Günde 1 hatta 3 ekmek bile yiyenler için bazı tehlikeli durumlar söz konusudur. En başta fazla kilolar olmak üzere birçok olumsuz durum ortaya çıkabilir.

 Ekmeğin Zararları

Günümüzde artan hazır gıda, fast food sektörü ile beraber gelen obezite problemleri veya daha birçok sağlık sorunu, şimdi de ekmek tüketiminin aşırılığı ile kendini göstermeye başladı. Özellikle uzmanlara göre faydasından çok zararı bulunan ve ne yazık ki her ürün de olduğu gibi ekmekte de katkı maddeleri ile sağlanan renk, dolgunluk ve tat durumları insanların sağlığı açısından ekmek tüketiminin de kısıtlanması gerektiğini belirtmiş durumdalar. Ülkemiz insanlarında oldukça fazla tüketilen bir besin maddesi olan ekmekler, birçok kilo probleminin oluşmasının başında yer alıyor.

Yaklaşık 6 bin yıldır buğdaydan elde edilerek üretilen mineral ve vitamin açısından zengin ve daha sağlıklı olan esmer ekmek yerine, ülkemizde de son 30 yıldır beyaz ekmek üretiliyor. Aynı zamanda uzun süre tüketilmeden beklenen ekmekler üzerinde beliren küfler de kimilerine göre sağlık açısından sorun teşkil etmiyor ancak ekmek küfünün zararları insanlar için ciddi sağlık problemlerinin başlamasına sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden küflü ekmekleri tüketmek pek fazla önerilen davranışlar arasında yer almıyor. Gelelim her yemekte fazlaca miktarlarda tüketilen ekmeğin zararları kişilerin bünyesinde ne gibi durumlara yol açıyor.

 

Ekmeğin Zararları Nelerdir?

1-Yağlanmaya sebep olması: Ekmeklerin içindeki kalori, özellikle beyaz ekmeklerin, bir insanın günlük alması gereken ortalama kalori miktarının %30 ila %40’ı arasındaki miktarı karşılayacak kadar fazladır. Buna rağmen 3 öğün yemek sırasında genelde tek dilimle sınırlı kalmadan oldukça fazla miktarda tüketilen ekmekler, vücudumuzda boş yere bulunarak, yağlanmaya ve kilo sorunlarına sebep olmaktadır.

2-Herhangi faydalı bir içeriğe sahip olmaması: Eskiden insanların kendi evlerinde ürettikleri çoğu tam buğdaydan üretilen o güzelim ekmeklerin yerine, artık her yerdeki sayısız sayıdaki fırınlar revaçta oldu ve beyaz ekmek üretimi yaygınlaştı. Bunun insanlara zararları arasında ise beyaz ekmeklerin insanlara yarayacak vitamin ve mineral gibi herhangi bir şey içermedikleri, ekmek tüketimine rağmen vücudumuzu bunlardan eksik bıraktıkları bilinmektedir. Kısacası beyaz ekmek, yenmesi sadece açlık hissini bastırmaya ve mideyi doldurmaya yarayan bir besindir.

3-Hastalıkları tetiklemesi: Tam buğdaydan üretilen ekmek ile, beyaz ekmek arasında tekrar bir kıyaslama yapıldığında, beyaz ekmekteki çinko, iyot, kalsiyum, Omega 3, Omega 6 ve yağ asitleri, karbonhidrat ve protein bakımından eksik olması, bolca beyaz ekmek tüketen kişilerde şişmanlık, şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları ve kansere yakalanma riski daha fazla bulunmaktadır. Kısacası özellikle beyaz ekmeğin zararları, sağlık açısından gerçekten önemlidir.

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ