Zararları.org
Cıvanın Zararları

Cıvanın Zararları: Doğada bulunan bir element olan cıvanın daha biz farkına varmadan sağlımıza bazı olumsuz etkileri bulunabilir.

Cıvanın Zararları

Cıva havada, suda ve toprakta bulunan bir element olarak bilinir. Doğada ise çeşitli aktiviteler sonrasında göllerde, akarsularda, atmosferde bulunmaktadır. İnsanların cıva zehirlenmesi ise buralarda yaşayan canlıların tüketilmesi ile gerçekleşir. Cıva atmosfer içerisinde ise yavaş yavaş çökmeye başlar. Kokusu hissedilmediği için sessiz bir şekilde zehirlenmelere neden olmaktadır. Bu da Cıvanın zararları konusunda gün yüzüne çıkartmaktadır. Özellikle gelişim çağındaki çocukların bu tarz cıva zehirlenmelerine maruz kalması çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir.

 

Cıvanın Zararları Nelerdir?

  1. Sinir sistemine zarar verir. Cıva özellikle de doğmamış olan bebekler ve çocuklar üzerinde oldukça etkili olabilmektedir. Sinir sistemine verdiği zararlardan dolayı bebek ve çocukların gelişimini olumsuz yönde etkilemekte ve kimi zaman çeşitli sinir sistemi bozukluklarını ortaya çıkartmaktadır.
  2. Zehirlenmelere yol açabilir. Cıva kimi zaman gaz halde insan vücuduna nüfus ettiği zaman cıva zehirlenmelerine neden olabilmektedir.
  3. Hafıza kaybını ortaya çıkartır. Cıva sinir sistemi üzerinde etkili olduğu için özellikle hafıza kayıplarının nedeni olarak cıva gösterilmektedir. İnsan vücuduna etki eden cıva eğer vücuttan atılmazsa bu durum zamanla hafıza kaybına neden olabilmektedir.
  4. Uykusuzluk ve depresyona yol açar. Cıvanın neden olduğu bir diğer zarar arasında depresyon ve uykusuzluk gösterilebilir. Sinir sisteminin etkilenmesinden sonra bu iki sorun ortaya çıkmaktadır.

Kısacası cıvanın zararları arasında bu zararları göstermek mümkündür. Bu nedenle bu tarz zararlardan uzak durmak gerekiyor. Ancak cıvanın neden olduğu bu zararlar zehirlenmelerde dolayı ortaya çıktığı için zehirlenmelerin önüne geçmek gerekmektedir. Cıva atmosfer aracılığı ile besin zincirinde yer alan canlılara nüfus ettiği için canlılardan da doğrudan bizim vücudumuzu etkilemektedir. Ancak bu cıva idrar yolu ile dışarıya atılabilmektedir. Kimi durumda ise alınan aşırı cıva vücuttan atılmaz ve bu durumda zehirlenmelere neden olur.

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ