Zararları.org

Biber Gazının Zararları

Aşırı maruz kalındığında biber gazının zararları ciddi olabilmekte ve bazen bu zararlar körlüklere ölümlere yol açabilmektedir.

BİBER GAZININ ZARARLARI

Toplumumuzda özellikle eylemlerde ve yürüyüşlerde sıklıkla polisin kullandığı biber gazı insan sağlığı için son derece olumsuz etki yaratmaktadır. Hiçbir şekilde kullanılmaması gereken bu gazın yarattığı etki kapsamında birçok kişi çok ağır bir şekilde yaralanmış, bazı kişiler ise hayatlarından olmuştur. Sadece polislerin değil halktan birçok insanda da çeşitli amaçlar ile var olan biber gazlarının çok dikkatli kullanılması gereklidir. Satışının yasal olmamasına rağmen gizli olarak edinmek çok kolaydır. Biber gazının zararları saymakla bitmese de bazıları var ki ne kadar tehlikeli bir madde olduğunu kanıtlamaktadır.

 

Biber Gazının Zararları Nelerdir?

Biber gazının yan etkileri

Körlüklere neden olabilir.

  • Biber gazı körlük yapabilir. Elbette biber gazının zararları arasında olan körlük en sık karşılaşılan durumlardandır. Maruz kalınma süresine ve mesafesine göre de değişkenlik yaşayan kör olma durumu genel olarak geçici bir durumdur.
  • Biber gazı ciltte tahrişlere neden olabilir. Yapısal olarak yakıcı bir madde olduğundan ve içinde çeşitli kimyasallar içerdiğinden cilt üzerinde tahrişlere sebep olmaktadır. Biber gazının cilde teması halinde derhal o noktanın temizlenmesi gereklidir. Aksi takdirde daha ileri bir süreçte yara oluşumları gözlenebilmektedir.
  • Biber gazı nefes darlığı yaşatmaktadır. Biber gazının sıkıldığı yerde yaşanan en büyük sorun belki de kişilerin nefes darlığı yaşamasıdır. Alınan havaya yakıcı bir madde olan biber gazının sıkılması nefes alma da büyük problem yaratmaktadır. Özellikle astım hastalarının kolaylıkla krize girebileceği bir ortamdır. Sadece astım hastaları değil birçok insanın biber gazı soluyarak baygınlık geçirdiği bilinmektedir.
  • Biber gazı ölüme sebebiyet vermektedir. Şimdiye kadar çok nadirde olsa birkaç tane ölümle sonuçlanan biber gazı kullanımı yaşanmıştır. Genel olarak kişiler kalp sorunları oluşu, astım hastası veya nefes alma problemi yaşıyor oluşu buna etkendir.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ