Zararları.org
Azot Gazının Zararları

Azot gazının zararları: Her gün soluduğumuz havanın içerisinde yer alan azot gazı, sağlımızı olumsuz etkiliyor. Havanın içerisinde yer alan ve her gün soluduğumuz azot gazı doğada bulunan bir maddedir. Hemen hemen her gazda olduğu gibi azot gazı zararları da vardır. Gerisi makalemizde…

Azot Gazının Zararları

Havanın içerisinde yer alan ve her gün soluduğumuz azot gazı doğada bulunan bir maddedir. Hemen hemen her gazda olduğu gibi azot gazı zararları da vardır. Bu zararlara karşı her zaman ne yapılması gerektiği bilinmeli ve önlem alınmalıdır. Doğanın dengesinde olması şarttır ancak her şeyin fazlası nasıl zararlı geliyorsa, azot gazında da durum böyledir.

 

Azot Gazı Zararları Nelerdir?
Azot gazı da kimyasal bir madde olarak sayılır ve bu nedenle çok dikkat edilmesi gerekir. İnsanlar doğada bulunan bu gazın zararları hakkında fazla bilgi sahibi değildir ve önemsemez. Ancak insan vücudu üzerinde çok etkisi vardır. İşte zararları;

 1. Azotun zararları: Fazlası her zaman etkiler. Vücut işlevlerinin tamamen yerine getirilememesine ve bozukluklara neden olur.
 2. Nefes darlığı oluşumlarının büyük bir tetikleyicisidir.
 3. Kalp ve damar yolu rahatsızlıklarına da hiç iyi gelmez.
 4. Akciğerler üzerinde de olumsuz etkileri mevcuttur.
 5. Azot gazı zararları oksijen ile birleştiğinde daha büyük etki edebilir. Ancak her bünyede aynı şekilde sonuç vermez. Yine de herkes çok dikkat etmelidir.
 6. Yangın oluşumlarında da etkisi büyüktür. Hava ile birleşiminde ve fazlası olduğunda yanıcı ve patlayıcı etkisi açığa çıkar.Astım hastaları için potansiyel riskler daha da büyüktür ve bu hastaların daha dikkatli olması şarttır.
 7. Nabız artışına ve dengesizliklere de neden olur.
 8. Aşırı olması durumunda ve anne karnında alındığı zaman zihinsel bozukluklar, işlev yetersizlikleri gibi durumlar meydana gelebilir.
 9. Halsizlik, kusma, mide bulantısı, baş dönmesi ve ağrılar, ateşlenmeler, uyku hali, bitkin düşme durumu gibi birçok etkisi de mevcuttur.
 10. Bayılma ve havale geçirme gibi etkileri de vardır ancak dozunun çok yüksek olması sonucunda meydana gelir.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. selin. dedi ki:

  2 yada 3 haftalik hamile iken ve bilmeyerek azot gazi ile ayak parmak ucuna sigil dondurma islemi yapildi, bebege zarari olur mu ?

BİR YORUM YAZ