Zararları.org
Avokadonun Zararları

Tropikal bölgelerde yetişen avokadonun bazı zararları vardır. Çok lezzetli bir meyve olan avokado aynı zamanda yüksek kalorilidir. Makalemizde avokadonun olumlu ve olumsuz yönleriyle ilgili sağlık uzmanlarının görüşlerini paylaşacağız. İlk önce avokadoyu tanıyarak konumuza hafif bir başlangıç yapabiliriz.

Avokadonun Zararları

Oldukça lezzetli olan avokadonun faydalı bir meyve olduğunu biliyoruz. Ancak avokadonun zararları da bulunmaktadır. Eğer belli bir miktarın üzerinde avokado tüketilirse sağlığınız için potansiyel tehlikeleri olabilir. Makalemizde avokadonun olumlu ve olumsuz yönleriyle ilgili sağlık uzmanlarının görüşlerini paylaşacağız. İlk önce avokadoyu tanıyarak konumuza hafif bir başlangıç yapabiliriz. Avokado çiçekli bitki ailesinden Orta Amerika ve Meksika ya özgü, içerisinde tek bir tohum bulunduran koyu yeşil renge sahip armudu andıran bir ağaç meyvesidir.

 

Avokadounun Zararları Nelerdir ?

 1. Tüketim miktarına dikkat etmeliyiz. Sağlığa faydaları vardır ama aşırı miktarda tüketildiğinde zararlı olan bir meyvedir.
 2. Gebelikte tüketmemeliyiz. Hamilelik Ve Emzirme sırasında avokado tüketiminden kaçının. Çünkü süt üretiminin azalmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca meme bezinin zarar görmesine neden olabilmektedir.
 3. Bebeğinizi de etkiler. Eğer emziren anne yüksek miktarda avokado tükettiyse bebekte mide ağrısına sebep olur.
 4. Alerjik reaksiyonlar. Aşırı duyarlılığı olan kişilerin avokado yemekten kaçınmaları gerekmektedir aksi takdirde deri reaksiyonlarına ve mide bulantısına maruz kalabilirler.
 5. Alerjiniz varsa avokadoyu yiyecekler listesinden çıkarın. Avokado alerjiye sebep olur. Korkunç cilt sorunları oluşumuna, egzama, kurdeşen, aşırı kaşıntı, kırmızılık gibi alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır.
 6. Diğer olumsuz etkiler. Avokadoyu tüketen bazı kişiler, grip, felç, mide bulantısı, mide-bağırsak bozukluğu, kusma, migren, ateş, uyku hali ve astım potansiyel tehlikeli durumlardan etkilenebilmektedir.
 7. Avokado yağı içeriğinde kanserojen maddeler barındırıyor. Karaciğeri olumsuz etkileyebilecek belirli avokado yağı türleri vardır.
 8. Karaciğer problemi olanlar tüketmemelidir. Estragol ve anetol içeren Meksika Avokadosundan kaçınmak gerekmektedir çünkü bu etmenler kanserojen etki göstermektedirler.Eğer karaciğerle alakalı sorun yaşıyorsanız bu meyveden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.
 9. Latekse karşı duyarlı olanlar dikkat etmelidir. Vücutta alerjik reaksiyona sebep olan serum antikorlarının artışına sebep olmaktadır.
 10. Avokado yüksek kalorili bir meyvedir. Eğer diyetteyseniz çok fazla tüketmemeniz gerekmektedir.
 11. Yine alerjik reaksiyonlar. Fazla tüketildiğinde ağızda kaşıntı hissi, şişme gibi dil ve ağız alerjilerine sebep olabilir.
 12. Yaralanmalarda ve ameliyat öncesinde tüketmiyoruz. İltihap kurutucu ilaçların etkisini azaltır ve kan incelmesine sebebiyet verir.

 

Avokadonun Besin Değerleri

Aşağıdaki tabloda avokadonun besi değerleri verilmektedir. Tükettiğiniz avokado karşılığında ne kadar spor yapmanız gerektiği bilgiside mevcuttur. İşte avokadonun besin değerleri ve kalori bilgileri:

Avokado besin değerleri

Avokado tropikal bölgelerde yetişen lezzetli bir meyvedir.

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. BEKİR dedi ki:

  Merhaba,
  Afedersiniz ama kaynak yahut araştırma sonuçlarıyla alakalı malumat vermeden nasıl bu zararları tespit ediyorsunuz. okuduğum bazı kaynaklarda bitkinin mesela astıma faydalı olduğu yazıyor. siz tam aksini iddia ederek astıma zararlı olduğunu belirtiyorsunuz.
  beni kaynaklarınız konusunda aydınlatırsanız çok memnun olacağım.

  1. zararlari dedi ki:

   sitemizde yazdığımız zararları genel olarak fazla kullanıldığında oluşan zararlardır ve herkeste aynı sonuç alınacağını hiçbir şekilde söylemiyoruz sadece bilgi amaçlıdır tşkrler olumlu olumsuz yorumlarınız bizi güçlendiriyor

   1. Meltem dedi ki:

    Haftada 1 tuketirim ama son zmanlarda mide bulantisi olmaya basladi neden oldugunu anliyamadm geceb hafta yedigimde mide bulantisi ve kusma oldu bugunde ozellikle yedim ve suanda midem bulaniyor bidaha asla tuketmeyi dusunmuyrm

 2. QULİLÖK dedi ki:

  DÜN ÇEYREK AVAKADO YEDİM HAFİF BULANTI OLDU.BUGÜN YİNE ÇEYREK YEDİM AŞIRI BİR BULANTI VE MALESEF KUSMA İLE SONUÇLANDI.BİR DAHA DENERMİYİM?HİÇ SANMIYORUM.

  1. ismim dedi ki:

   çok da fifi….

  2. muhanmet hasan rasuili dedi ki:

   udur

 3. muhanmet hasan rasuili dedi ki:

  o kadar para nerden bulucaz

BİR YORUM YAZ