Zararları.org
Aşurelik Buğdayın Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
20 Ocak 2016
zararlari

Aşurelik Buğdayın Zararları

Aşüreler tüketilirken içerisinde bulunan buğdayı gözardı etmemelisiniz. İŞte aşurede dikkatlerden kaçan buğdayın etkileri.

Muharrem ayının 10. Günü yapılan aşurenin, en önemli öğesi aşurelik buğdaydır. Buğdayın kalitesine göre aşurenin tadındaki değişim de fark edilir durumdadır. En çok Gaziantep, Şanlıurfa, İzmir ve Konya illerimizde üretilmekte olan aşurelik buğday, geçirdikleri çeşitli işlemler sonrasında bildiğimiz şekline bürünmektedir. Her ne kadar sevilerek tüketilse de fazla tüketim durumlarında aşurelik buğdayın zararları da yok değildir.

Aşurelik buğday yüksek besin değerinden ve neredeyse tamamının karbonhidrat oluşundan dolayı yüksek bir kalori miktarına sahiptir. Bu nedenle aşurelik buğdayın zararları olarak görülebilecek bir nokta, bu yüksek kalorisi nedeniyle kilo aldırıcı bir besin olmasıdır. Vücutta yağ depolanmasına neden olarak aşırı kullanımlarında organların etrafının yağ bağlamasına neden olabilir.

Besin değeri çok fazla olan aşurelik buğday, ülkemizde üretim açısından yaygındır. Karbonhidrat ve B vitamini açısından zengindir. Karbonhidratlar, vücudun harcadığı enerjinin büyük bir kısmını sağlamaktadır. Bütün doku ve organlar enerji gereksinimlerini karşılamak için karbonhidrattan yararlanırlar. Su ve minerallerin vücutta tutulmasını sağlayan karbonhidrat, proteinin enerji için kullanımını engelleyerek kas kaybını önlerler. Bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığı önlemesiyle bilinen lif de, bir karbonhidrat türüdür. Kas dokunun temel enerji kaynakları kaslarda depo edilen glikojen olmakla birlikte vücudun depolayabileceği glikojen miktarı fazla değildir. Bu nedenle karbonhidratları sık sık tüketmek gerekmektedir. B vitamini ise, gelişme, büyüme, sinir ve sindirim sistemlerine yardımcı olur. Bu sistemleri onarır ve düzenler. B vitaminleri vücuda enerji vermelerinin yanı sıra sinir hücrelerinde bulunan fonksiyonları düzenlemek için de kullanılırlar. Vücuttaki karbonhidratların parçalanmasına ve enerjinin açığa çıkmasına yardımcı olurlar. B vitamin grubu birbirlerini tamamlayıcı özellik gösterdiğinden topluca alınmalıdırlar.

Tüketilirken, aşurelik buğdayın zararları yadsınmamalı ve vücuda yeteri kadar alınarak fazlasından kaçınılmalıdır.

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018