Zararları.org
Ağlamanın Göze Zararları

İnsanlar üzüldüklerinde, sevindiklerinde, şaşırdıklarında veya korktuklarında gözyaşı ile duygularını ifade edebilirler. Bu eyleme ağlama adı verilir. Ağlamanın göze bazı zararları olabilir. Fakat bu durum geçicidir. Ağlamanın bazı zararları olduğu gibi şaşırtıcı faydaları da vardır.

Ağlamanın Göze Zararları

İnsanlar üzüldüklerinde, sevindiklerinde, şaşırdıklarında veya korktuklarında gözyaşı ile duygularını ifade edebilirler. Bu eyleme ağlama adı verilir. Ağlamak çoğu zaman fiziksel ve ruhsal olarak rahatlama sağlar. Ağlamanın birçok faydası olmasına rağmen durum biraz abartıldığında ağlamanın göze zararları da olabilmektedir. Ağlama eyleminin yararları kadar olumsuz etkileri de hem fiziksel hem de ruhsal olarak vardır. İnsanlar çok fazla ağladıklarında bu zararları hissederler.

 

Ağlamanın Zararları Nelerdir?

Ağlamanın sağlık açısından çok ciddi ve hayati bir zararı yoktur. Sadece görüntü açısından geçici olarak olumsuz hale getirebilir. Ağlamak ruhsal anlamda bir arınmadır ve aslında faydaları daha ağır basar. Ancak ağlayan kişi en çok yüz kızarıklıkları ile belli eder ve hemen herkesin dikkatini çeker. Sadece geçici can sıkıcı durumlardan ibarettir. Kalıcı bir hasara neden olmaz. Ayrıca gözyaşı belli miktarda aktığı zaman gözün temizlenmesini bile sağlar.

 1. Ağlamak göz çevresinin kırışmasını ve yıpranmasını hızlandırır. Yüzün kasılması nedeni ile cilt zarar görür. Bu sürekli ağlayanlar için kötü bir haber.
 2. Ağladıkça gözyaşı gözleri yakar. Çünkü gözyaşının içerisinde tuz mevcuttur.
 3. Göz pınarlarında kuruluklar meydana gelebilir.
 4. Göz çevresinde şişlikler ve kızarıklıklar meydana gelir. Bu durum da diğerleri gibi geçicidir. İnsanların ağladığını çoğu zaman bu etkilerden anlarız.
 5. Göz damarlarında da şişlikler meydana gelebilir.
 6. Ağlamanın göze zararları olduğu kadar baş ağrısı ve baş dönmesi gibi etkileri de mevcuttur. Çok fazla ağlayan insanlar bir süre sonra baygınlık bile geçirebilir.

 

Ağlamanın faydaları: Ağlamanın Şaşırtan 5 Faydası

Ağlamanın faydaları

Kişi ağladığında doğal bir tedavi görmüş olur.

 1. Toksinlerden kurtulursunuz: Ağlamak bizi sadece zihinsel olarak rahatlatmıyor. Tıpkı terlediğinizde toksik maddelerden kurtulduğunuz gibi ağlama sırasında da vücut toksik maddeleri dışarı atıyor.
 2. Bakterileri öldürmek için iyi bir yol olabilir: Gözyaşları sıvı lizozim içerirler. Lizozim bakterilerin hücre duvarlarını imha ederek bakterilerden kurtulmamızı sağlar.
 3. Gözlerinize iyi bir bakım yapmış olursunuz: Gözyaşı, gözyaşı bezi tarafından üretilmektedir. Ağladığınızda göz bebekleriniz ve göz kapaklarınız bir bakıma yıkanmış olur. Gözler susuz kaldığında görüş alanınızda biraz bulanıklıklar olabilir. Gözyaşı , gözleri nemlendirerek daha net bir görüntüye kavuşmanızı sağlar.
 4. Antidepresan işlevi görür: Ağlamak, herhangi bir yatıştırıcı ilaçtan daha büyük fayda sağlar. Bir bakıma antidepresan işlevi görür.
 5. Stres hafifletir: İyi bir ağlama bulunduğunuz şartları değiştirmese de rahatlamanıza yardımcı oluyor. Ağlamak, aynı zamanda stres hormonlarını ve toksinleri vücuttan atmanız anlamına geliyor. Bu stresi azaltır.

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ