Zararları.org
Açma Poğaça Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
8 Eylül 2015
zararlari

Açma Poğaça Zararları

Açma poğaçanın zararları hepimizi yakından ilgilendiren bir konudur. Kilo, dolaşım sistemi ve sindirim sistemi için potansiyel tehlikelere neden olmaktadır.

Açma Poğaçanın zararları

Açma poğaça zararları düşünüldüğünde oldukça çok sayıda maddeden oluşan bir liste ile karşı karşıya kalabiliriz. Açma poğaça birçok kişinin özellikle sabah kahvaltılarında zevkle tükettiği, hamur işinden yapılmış bir yiyecektir. Patatesli, peynirli ya da zeytinli gibi içerisinde farklı maddeler kullanılarak yapılan açma poğaçalar sabah evde kahvaltı yapmak istemeyen ya da evde kahvaltı yapmaya vakit bulamayan kişilerin vazgeçemeyecekleri yiyeceklerdendir. Kahvaltı dışında günün diğer saatlerinde de açma poğaça tüketilebilir. Açma poğaçalar da birçok konuda olduğu gibi az tüketildiğinde sağlığımıza çok zarar vermez ancak sürekli olarak açma poğaça tüketimi yapılırsa insan sağlığına çeşitli zararlar verir.

 

Açma Poğaçanın Zararları Nelerdir?

 

  1. Kalp ve Damar Sağlığı Açısından Zararları: Açma poğaçaların içerisinde bol miktarda margarin kullanılır. Pastane ve fırın gibi yerlerden alanın açma poğaça ve benzeri unlu mamullerin tamamında yağ ihtiyacının karşılanması için margarinden yararlanılır. Margarin yağlar arasında en yüksek derecede zararlı olan yağ grubundandır. Bu yüzden sürekli olarak içerisinde margarin bulunan poğaçaların tüketilmesi kalp damar sağlığı açısından çok zararlıdır. Özellikle sabah kahvaltılarında sağlıklı bir şekilde kahvaltı yapmak yerine tüketilen açma poğaçalar kalbin erken saatlerde yorulmasına neden olur. Kalbin etkilenmesi de kısa sürede tüm vücudu etkileyebilir. Bu yüzden açma poğaça tüketimine dikkat etmek gerekir.
  2. Kilo Aldırma Etkisi: Açma poğaçanın zararları arasında en önemli olan maddelerden bir tanesi de normal beslenmeye göre daha fazla kilo aldırma etkisinin olması. Özellikle sabahın ilk saatlerinde içerisinde bol miktarda yağ bulunan açma poğaçaların kullanılması insanların daha kolay kilo almalarına neden olur. Bol miktarda yağ vücuda girdiği için alınan bu kiloların verilmesi de çok kolay değildir.
  3. Mideye Zararı: Midesi hassas olan kişilerin tükettikleri sıcak poğaçalar midenin kısa sürede yanmasına ve ağrıya neden olabilmektedir.

 

Yukarıda bahsettiğimiz açma poğaça zararları arasında daha farklı konulardan da bahsedebiliriz. Bu sebepten dolayı her şeyin fazlasının zararlı olduğunun bilincinde olarak açma poğaça tüketimimize de dikkat etmek ve bu besinlerin tüketiminde asla aşırıya kaçmamak gerekir.

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018