Zararları.org

Tırnak Yemenin Zararları

Tırnak yemenin zararları; Her yaş grubunu ilgilendiren bu durum sağlık için ciddi problemlere yol açabiliyor. Sağlık uzmanları düşüncelerini burada paylaşıyor.

Tırnak Yemenin Zararları

Tırnak Yemenin Zararları

Tırnak yemenin birçok zararı vardır. Tırnak yeme alışkanlığı her yaştan insanda görülebilen yaygın bir alışkanlıktır. Bu durum aşırı stresten kaynaklı veya çocukluktan gelen bir alışkanlık olabilir.

 

Tırnak Yemenin Zararları

 1. Enfeksiyon riskini arttırarak, tırnak çevresindeki cilde zarar verir.
 2. Parmaklarınızla ağzınıza gelen mikropların yayılmasını teşvik ederek soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonların riskini artırabilir.
 3. Dişlerinize zarar verir.
 4. Hastalık yapan bakteriler ; Tırnaklar bakterilerin gelişmesi için ideal yerlerdir. Salmonella ve E.coli gibi potansiyel patojen bakterileri barındırırlar.
 5. Tırnak yemeye bağlı olarak parmak etrafında siğiller oluşabilir. Bu siğiller yine ağız ve dudak etrafına yayılabilir.
 6. Yenilen tırnaklar belli bir süre sonra mide ve bağırsakta birikerek bu bölgelerde taşlaşırlar. Bezoar adı verilen bu taşlar belli süre sonra mutlaka oluşmaktadır. Mide ağrısı ve hazımsızlık gibi zararlı etkilere neden olan bu taşlar önemli bir sağlık problemidir.

 

Kısa Bilgiler

 • Protez ve takma tırnakların herhangi bir zararı yoktur. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu protez tırnağın hijyenik ortamlarda uzman kişiler tarafından yapılmasıdır.
 • Ayak tırnağı mantarı ; Ayak tırnağı mantarı, tırnakta meydana gelen çatlaklar nedeniyle kapılan bir enfeksiyondur. Bu mantarın bulaştığı tırnaklarda sararma ve kalınlaşma görülür. Ayak parmakları genellikle sıcak ve nemli olduğundan, mantar orada yetişir. Mantar ve bazen de maya çeşitleri tırnağın farklı bölümlerini etkiler. Tedavi edilmezse, enfeksiyon diğer tırnaklara bulaşabilir. Bu durum tırnak sağlığınız için son derece zararlıdır.

 

Tırnak yemek nasıl bırakılır ?

 • Tırnak yemenizi engelleyecek olan ojeler satılıyor. Acı bir tadı olan bu ojeler caydırıcı olabiliyor.
 • Tırnaklarınıza bakım yapın. Tırnağınızın manikürü yapılmış ve ojeliyse tırnaklarınız çok daha güzel görünecektir. Bu görüntünün bozulmamasını isteyecek ve tırnak yemekten vazgeçebileceksiniz.
 • Takma tırnaklar yine sizi tırnak yemekten alıkoyan bir yöntemdir.
 • Tırnakları neden ve hangi durumlarda yediğinizi tespit edin. Buna göre alınacak önlemler daha sağlıklı bir sonuç almanıza imkan sağlayacaktır.

 

Tırnak yemenin zararları hayati bir önem taşımasa da ilerleyen zamanlarda başınıza büyük işler açabilir. Bu risklerden korunmak için tırnak yemenin zararları hakkında bazı bilgileri edinmek ve gerekli önlemleri almak durumundayız.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ