Zararları.org

Gül Suyunun Zararları

Gül Suyunun Zararları

Güller çoğu kişiye göre çiçekler arasında ayrı bir yere sahip. Birçok önemli günde tercih edilen güller görünüş açısından da çok zarif ve güzel bir çiçek türü olarak gösterilebilir. Ülkemizde de yoğun biçimde tercih edilmektedir. Gülden üretilen farklı ürünler de büyük bir yoğunlukta tercih edilmektedir. Gül suyu ve gül reçeli en yaygın olan ürünler iken birçok kozmetik ürününün içerisinde de gül esansı bulunmaktadır. Gül suyu ülkemizde güzel bir koku sunması sebebiyle kolonyaya alternatif olarak kullanılmaktadır. Alkol kullanılmadan üretilmesi sebebiyle birçok alanda tercih edilmektedir. Bazı kişilere göre sunduğu koku ağır bulunsa da birçok ortam gül kokusu ile havalandırılmaktadır.

Gül Suyunun Zararları Nelerdir ?

  1. Alerjik reaksiyonlar: Alerjik reaksiyonlar gül suyunun zararları arasında en yaygın gözlemlenenlerden birisidir. Güle karşı vücudu farklı tepki veren kişilerin güle karşı alerjisi olduğu belirtilmektedir. Bu kişilerde güle karşı olduğu gibi gül suyuna karşı da alerjik reaksiyonlar gözlemlenmektedir.
  2. Tahriş: Gül suyu içerisinde alkol içermemesine rağmen deriyi tahriş edebilir. Kişinin farklı bir kozmetik ürünle birlikte gül suyunu kullanması cildin tahriş olmasına sebep olabilir. Özellikle düzenli olarak kullanan kişilerde bu durum gözlemlenmektedir. Bazı kişilerin derisinin yapısı sebebiyle güneşle etkileşimi gül suyunun tahriş etmesine sebep olabilir.
  3. Kızarıklıklar: Bazı durumlarda gül suları kızarıklıklara sebep olabilir. Özellikle kullanım tarihi geçmiş yâda bozulmuş ürünler insanların derisinde kızarıklıklara sebep olmaktadır. Bazı durumlarda kızarıklıkla birlikte kaşıntı da oluşabilir.
  4. Zehirlenmeler: Gül suyu ülkemizde bazı tatlılara katılmasına rağmen yüksek oranda kullanımı kişilerde zehirlenmelere sebep olabilir. Gül suyunun üretiminde kullanılan kimyasal ürünler yüksek oranda tüketildiğinde kişilerin zehirlenmesine ve küçük hastalıklar geçirmesine sebep olabilir. Bu sebeple yüksek oranda tüketilmemesi gerekmektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ