Zararları.org
Yeşil çayın zararları

Yeşil Çayın Zararları : Yeşil çay içmeden duramayanlardan mısınız? Peki yeşil çay aşırı tüketildiğinde hayatınızı nasıl etkiliyor biliyor musunuz?

Yeşil Çayın Zararları

 

Yeşil çay, Camellia sinensis bitkisinden elde edilen  bir üründür. Yeşil çayın zararlarının yanı sıra bazı olumlu etkileri de bulunmaktadır.  Yapraklarından çayın özü elde edilir. Aynı zamanda çay yaprakları ilaç özü kullanılmaktadır.

Yeşil çay gün içerisinde evde, iş yerinde bolca tüketilen bir içecektir. Hal böyle olunca yeşil çayı belli bir dozajın üzerinde tüketmemiz yüksek bir ihtimal.  Fakat bu dozaj tüketilmesi gerekenden daha fazla olduğunda vücüdumuz için bazı olumsuz etkileri oluyor. Bazı kişilerde, yeşil çay, mide rahatsızlığı ve kabızlığa neden olabilir. Nadir de olsa karaciğer sorunlarına neden olabilmektedir.

Günde 5 fincan çaydan daha fazlasını tüketmek sakıncalı olabilir. İçerisinde kafein bulunan yeşil çayın baş ağrısı, sinirlilik, uyku problemleri, kusma, ishal, düzensiz kalp atışı, titreme, mide ekşimesi, baş dönmesi  gibi yan etkileri bulunabilir. Kişiye ve alınan doza göre daha sert veya hafif şiddetli olabilir.

 

Yeşil çayın zararları nelerdir ?

Yeşil çay zararlımı

Yeşil Çay

 • Gebelik ve emzirme dönemi : Eğer hamile iseniz veya emzirme döneminde iseniz günde 2 su bardağı çay içmek sizin için daha güvenli olacaktır. 2 bardak cayda yaklaşık 200 mg kafein vardır. Eğer çok fazla miktarda içilirse kafeinin anne sütüne karışması sonucu emzirilen bebek bu durumdan olumsuz etkilenebilir.
 • Anemi : Fazla çay içmek anemiyi daha kötü bir hale getirebilir.
 • Anksiyete (Endişe) bozuklukları: Yeşil çayda bulunan kafein anksiyete kötü hale getirebilir.
 • Kanama bozuklukları: Yeşil çayda bulunan kafein kanama riskini artırabilir. Eğer bir kanama bozukluğu varsa yeşil çay içmeyin.
 • Kalp koşulları: Yeşil çayda bulunan kafein maddesi kalp atış ritmini artırabilmektedir.
 • Diyabet: Yeşil çaydaki kafein kan şekeri kontrolünü etkileyebilir. Eğer yeşil çay içiyorsanız ve diyabet iseniz kan şekerinizi sürekli kontrol edin.
 • İshal. Yeşil çay kafein içerir. Özellikle büyük miktarlarda alınan yeşil çay ishali daha da kötüleştirebilir.
 • Gözlerdeki olumsuz etkisi. Çay göz içindeki basıncı artırır. Bu artış, 30 dakika içinde meydana gelir ve en az 90 dakika sürer.
 • Yüksek tansiyon: Yeşil çayda bulunan kafein, yüksek kan basıncı olan kişilerde kan basıncını artırabilir.
 • Zayıf kemikler (osteoporoz): Yeşil çay içildiği zaman  idrar dışarı aktarılmadan kalsiyum miktarını artırabilir. Yeşil çay yaklaşık 2-3 bardak ile sınırlı olmalıdır.

 

Yeşil çayın faydaları nelerdir ?

 • Prostat kanseri, kolon kanseri, mide kanseri, akciğer kanseri, ve cilt kanseri dahil olmak üzere, çeşitli kanserlerin tedavisi ve önlenmesi için yeşil çay kullanılıyor.
 • Yeşil çay aynı zamanda, Crohn hastalığı, Parkinson hastalığı, kalp ve kan damarları, diyabet, düşük tansiyon, kronik yorgunluk sendromu (CFS), diş boşlukları (çürüğü), böbrek taşları, deri hasarı hastalıkları için kullanılır.
 • Yeşil çay poşetleri, yorgun gözler veya baş ağrısı için bir kompres olarak, gözlerinin altında şişlikleri azaltmak için ve diş çekildikten sonra diş etlerindeki kanamayı durdurmak için kullanılır.

 

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ