Zararları.org
Saç Düzleştiricilerin  Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
1 Kasım 2015
zararlari

Saç Düzleştiricilerin Zararları

Saç düzleştiricilerin zararlarından korunmak için düzleştiricilerin nasıl kullanılması gerektiği iyi bilinmelidir. Güzellik uzmanları uyarıyor.

Saç Düzleştiricilerin Zararları

Biraz daha geçmiş zamanlara dönüp bakıldığında kadınların saçlarında değişiklik yapmak için kullandıkları bigudiler ve bandanaların yanı sıra düzleştirmek için de ütüler kullanılırdı. Kulağa oldukça komik ve garip gelse de, kadınlar arasında bu oldukça yaygın bir durumdu ancak saçları ütülerken yaşanabilen kazalar, maalesef çok can yakıcı sonuçlar meydana gelebiliyordu. Nitekim zamanın ilerlemesi ve teknolojinin de gelişmesi ile, saç şekillendirici olarak kurutma makineleri ve fön makineleri piyasaya sürüldü. Kadınlar arasında oldukça rağbet gören bu makinelerin sonrasında ise daha da pratik ve kişilerin saçlarına yapmak istedikleri şekillendirme işlemlerini kuaförlere gerek kalmadan daha pratik çözüm sağlayan düzleştiriciler piyasaya sürüldü. Ve bakım setlerinde favori oldu.

Saç düzleştiricilerin yanlış kullanımı
Saç düzleştiriciler yanlış kullanıldığında saç uçlarının kırılmasına ve saç derisinin hasar görmesine neden olabilir.

Düzleştiriciler özellikle genç kızlar arasında oldukça fazla talep aldı ki şuan her genç kızın en önemli eşyaları arasında üst sıralarda bulunmaktadır. Elektrikle çalışan ve çok yüksek bir ısı açığa çıkarmasıyla saçları düzleştirmeye yarayan bu aletin saçlar açısından birçok kötü özelliği de bulunmaktadır. Peki bu düzleştirici zararları nelerdir, bunları inceleyelim.

 

Düzleştirici Zararları Nelerdir?

1- Saç uçlarını yıpratması: Saça yapısında olmayan bir şekli kazandırmak hiç kolay ve aslında doğru olmadığı gibi, bunu düzleştiriciler sayesinde saçın dayanamayacağı kadar yüksek ısıda yapmak, saç uçlarının tel tel ayrılmasına ve kırıklar oluşmasına sebep olabiliyor.

2- Saç derisine etkileri: Çok fazla bir ısı verdiği için saçları düzleştirirken, kafa derisi için aslında çok tehlikeli olacak bir ısı dalgası yaratıyor ve eğer yanlışlıkla deriye temas ederse, kişiler için hem can yakıcı hem de tehlike arz edici olabiliyor.

3- Yanlış kullanım sonuçları: Oldukça yüksek ısıda çalışan düzleştiricilerin saça uygulama süreleri de oldukça önemlidir. Düzleştirici kullanımı yeni keşfedilmişken saça verilen en büyük zararlardan biri saçta fazla bekletilen düzleştiricinin saçları yakması olmuştur.

Düzleştirici nasıl kullanılır
İlk önce daha temiz ve yumuşak bir görünüm için şaçlar şampuanla iyice yıkanıp durulanmalıdır.

Saç düzleştiriciler nasıl kullanılmalıdır?

  • İlk önce daha temiz ve yumuşak bir görünüm için şaçlar şampuanla iyice yıkanıp durulanmalıdır. Sonuç olarak saçlar mutlaka temiz olmalıdır.
  • Yapılan en büyük hatalardan biri ise dalgalı saçlara sahip olan kişilerin saçlarına düzleştirici uygulamasıdır. Bu durum saçlarda kırılmalara sebep olur. Daha sonra düzleştirici uygulandığında hem kırılmaların önüne geçebilir hem de daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.
  • Düzleştiriciler aslında profosyonel kullanım için imal edilmiş fakat daha sonra kişisel kullanım için yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu nedenle kullanılırken bahsettiğimiz hususlara dikkat edilmelidir. Daha bir özetle bahsetmek gerekirse yıkanmış, temiz ve kuru saçlara uygulanmalıdır. Kalın ve ince saçlara uygulanma süreleri saçınızın tipine göre değiklik gösterebilir.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir adet yorum var.

  1. Saç, maşa gibi düzleştiricilerin elbette zararı olur. Aksi düşünülemez bile. Ben de saçlarımı fön çektiremediğim zamanlarda mutlaka düzleştirici ile düzleştiriyorum ve saçımı yıpratıyorum. Kırıklarım çok artınca kuaförüm katkısız keratin içerikli liquid keratin setini önerdi . İlk kullanımda bile farketti. Hem evde ne zaman istersem uyguluyorum hem de hemen sonuç alıyorum . daha ne isteyebilirim ki.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018