Robotla İmplant Nasıl Uygulanır?

Dişinde ya da çene kemiğinde problem yaşayan hastalar implant taktırmayı düşünseler bile bu uygulamanın son derece uzun soluklu olduğunu ve ağrılı bir sürece sebebiyet verdiğini bilmektedirler. Dolayısıyla her ne kadar hekimler tarafından önerilse bile birçok kişinin implant tedavisini ötelediği görülmektedir. Ancak bu düşünce son derece yanlıştır. Çünkü ilerleyen süreçte ortaya çıkacak problemler hastaların dişlerini tamamen kaybetmelerine ya da yüzde görünüm değişikliklerine zemin hazırlayabilmektedir. Haliyle kısa sürede implantın takılması ve hastanın ağız sağlığının oluşturulması şarttır.

Bilindiği üzere artık standart implant uygulamalarından ziyade hastanın çok kısa süre içerisinde düzeleceği ve eski hayatına geri dönebileceği robotla implant metodu kullanılmaktadır. Tabii ki diş problemi yaşayan hastalar da bu implantın nasıl uygulanacağını merak etmekte ve soru sormaktadırlar.

Robotik implant, şu şekilde uygulanır:

  • Hastanın 3 boyutlu ağız tomografisi çekilir.
  • Çekilen tomografide kemik kalınlığı, kemik kalitesi ve diğer bilgiler özel bir bilgisayarla analiz edilir.
  • Analiz sonucuna göre doktor, implantın yerleştirileceği en uygun yeri belirler.
  • Bu şekilde implant öncesinde ağızda cerrahi işlem yapmaya gerek olmadan tedavi sonlanır.

Robotla İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Türkiye’de artık robotla implant tedavisi hastalar tarafından tercih edilmektedir. Tabii ki bu tedavi sürecinin ne kadar süreceği de diş problemi yaşayanların ortak soruları arasındadır. Görüldüğü üzere standart implant tedavisinde doktor öncelikli olarak implant takmadan ağız içinde cerrahi işlem gerçekleştirmektedir. Bu cerrahi işlem sonucunda en uygun bölge bulunacak ve kemiğe implant vidalanacaktır. Lakin süreç standart implant tedavisinde çok ciddi şekilde uzamakta, bu da hastayı rahatsız etmektedir.

Robotla implant tedavisinde ise tomografi görüntülerinden yola çıkaran en uygun bölgeyi belirleyen diş hekimi implantların vidalama işlemini tek seferde gerçekleştirecektir. Ayrıca rutin kontroller dışında dişte herhangi bir işlem yapmaya da gerek olmayacaktır. Dolayısıyla robotla implant yaptıranların tedavi aşamalarının çok kısa sürede tamamlanması mümkündür. Yine de hastaların ilk etapta doktorları ile görüşmeleri ve implant tedavisi ile alakalı en detaylı bilgileri uzman hekimlerinden almaları da tavsiyeler arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı