Robotik İmplant Kimler Tarafından Yapılır?

İmplant tedavisi son yıllarda geliştirilen tekniklerle birlikte artık çok daha kolaylaşmış ve pratik bir hale gelmiştir. Tabii ki bu durum, özellikle hastaların implant uygulaması sürecinde yaşadıkları problemlerin de en aza indirgenmesine vesile olmuştur. Üç boyutlu tomografi cihazı ile ağız ve kemik sağlığı konusunda alınan bilgiler tedavinin gerçekten kısa sürede tamamlanmasına zemin hazırlarken her türlü riski de en aza indirgemektedir. Haliyle robotik implant hem hastalar hem de doktorlar tarafından tercih edilmekte, bilhassa çene kemiği erimelerinin önüne geçmekte önemli etkenlerden birisi olarak kabul görmektedir.

Robotik implant bilindiği üzere bu kapsamda hizmet veren diş hastanelerinde ya da kliniklerde yapılmaktadır. Ayrıca tedavi yine bir diş hekimi tarafından gerçekleştirilmektedir. Son derece basit olan ve hastanın ağzında kesin yapmadan implantın yerleştirilmesine olanak sağlayan bu uygulamanın yaygınlaştığını da söylemek mümkündür. Başta İzmir olmak üzere İstanbul ve Ankara’daki pek çok kliniğin bu tedavide öncü olduğu da bilinmelidir.

Robotik İmplant Yaptırmanın Avantajları

Robotik implant ya da diğer bir ismiyle robotla implant Türkiye’deki kliniklerde ve diş hastanelerinde yapılmaktadır. Tabii ki bu uygulamanın pek çok avantajının bulunduğundan söz etmek mümkündür. Öncelikle eski tedavi metoduna göre robotik implant uygulamasının daha kısa sürede tamamlandığı ifade edilmelidir. Bunun yanı sıra ağrı ve acı durumunun da azaldığını söylemek uygundur. Hem hastadaki enfeksiyon vb. riskleri en aza indiren hem de başarı oranı yüksek olan tedavinin tercih edilmesine bu durumlar sebebiyet vermektedir.

Sonuç olarak robotik implant yaptırmanın avantajlarının şu şekilde sıralanması olasıdır:

  • Hastalar aynı güç içerisinde hem muayene hem de tedavi olabilmektedirler.
  • Ağızda standart yöntemlerdeki gibi herhangi bir kesik açmaya ve kemiğe inmeye gerek yoktur.
  • Tomografi cihazı sayesinde kemik kalınlığı ve kalitesi doğru şekilde görüleceği için tedavide başarı oranı yüksektir.
  • Ağrı, morarma, acı ya da şişlik robotik implant uygulamasında çok daha azdır.
  • Hastalar basit ilaçlarla hayatlarına aynı şekilde devam edebilmektedirler.
  • Robotik implant tedavisinde iyileşme süreci de oldukça kısadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı