Zararları.org
Protein Tozunun Zararları

Protein tozu zararları ile ilgili bir araştırma yaptık ve sizler için protein tozunun şu yan etkilerine ulaştık.

Protein Tozu Zararları

Protein tozları ile daha güçlü kaslara, daha atletik bir görünüme ve ihtiyaç duyduğunuz yüksek enerjiye sahip olabileceğiniz söylenir. Kısmen doğru olduğnu söyleyebiliriz. Burada önemli olan nokta ise tükettiğiniz protein karışımlarını hangi miktarda ve nasıl  kullandığınızdır. Protein tozları ihtiyaç duyulan miktardan daha fazla alındığında sağlığınıza zarar verebilir.

 

Protein Tozu Zararları Nelerdir

Protein tozu zararlımı

Protein Tozu

 • Protein tozu kullanırken uymamız gereken temel ilke gerekli dozajı Fazla olan her miktar bize zarar olarak geri dönecektir.
 • Peynir altı suyundan üretildiği için bununla ilgili komplikasyonlar görülür. Bunların çoğu gaz , şişkinlik, baş ağrısı, kramplar, yorgunluk ve sindirim sistemi sorunlarıdır. Bu sorunların kaynağı olarak protein tozunda bulunan laktoz ve tatlandırıcılar gösteriliyor.
 • Böbrek hastalığı olanlarda veya böbrek hastalığına yakalanma ihtimali yüksek olan kişilerde, protein tozu durumu daha kötü bir hale getiriyor. Çünkü protein takviyesi alan kişilerin böbrekleri normalden daha fazla çalışacaktır.  Sağlıklı bireyler için ise aynı durum geçerli değildir.
 • Protein tozlarında genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO), koruyucular, yapay tatlandırıcı gibi alerjenler bulunur.
 • Protein miktarı vücudun yapısına göre ayarlanmalıdır. Vücut ağırlığı, yağ kompozisyonu, egzersiz sıklığına göre miktar değişmelidir.
 • Eğer ihtiyactan fazlası alınırsa fazla olan protein vücutta yağ ve kolesterole dönüşür.
 • Gut hastalığı diğer bir olası tehlikedir. Gut ayakta, eklemlerde ve tendonlarda görülür. Ani ağrı saldırıları şeklinde etkisi gösterir. (Özellikle ayak başparmağı eklemlerinde)
 • Fazla protein tozu alındığında böbrek ve karaciğer, toksik ve atıkları işlemek için daha fazla çalışmak zorunda kalır. Bunun nedeni kullanmadığımız amino asitlerdir.

 

Protein Tozunu Nasıl Kullanmalıyım ?

Protein tozu doğru zamanda ve gerekli olan miktarda alındığında size katkı sağlayacaktır.

 • Egzersiz Öncesi ; Protein karışımını egzersize başlamadan yarım saat önce alın. Antremandan bir kaç saat önce alınacak olan protein karışımı etkili olmayacaktır. Karbonhidrat içermeyen protein ağırlıklı bir karışım kaslarınızda tahribat oluşturabilir. Kas oluşumunda alınacak olan karbonhidrat, tıpkı protein gibi olmazsa olmazlardandır.
 • Alınan protein miktarına karşılık gelen egzersiz miktarı daha yüksek verim almanıza imkan sağlar.
 • Egzersiz Sonrası ; Egzersiz bittikten sonra sonra en kısa zamanda yine protein karışımını tüketmelisiniz.
 • Yatmadan Önce ; Rahat uyuyabilmezin için uykudan 1 saat önce protein tozu karışımını tüketmeniz uygun olacaktır. Uyku vakti metabolizmenin en ağır çalıştığı vakittir. Bu evrede büyüme hormonları yüksektir. Kasların büyümesi için en mükemmel zamandır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ