Oyunlar ve Özellikleri

Oyun, her yaş aralığına uygun seviyede değişerek ve şekillenerek pek çok çeşidi bulunan eğlenceli ve de öğretici aktivitedir. Oyun bir sanat dalı değildir fakat oyunlar içerikleri bakımından birçok sanat dalını da desteler niteliktedir. Örneğin; okul öncesi yaş grubunda yer alan çocuklar genellikle evcilik oynamaktan keyif alırlar. Evcilik bir çocuk oyunu gibi görülse de aslında rollerden meydana geldiği için çocuklar en doğal şekilde, kendiliğinden yaratıcı drama etkinliği yaparak oyunlarıyla tiyatro sanatına destekte bulunurlar. Diğer yandan boyama oyun etkinlikleri bazı çocuklar için eğitici ve eğlenceli bir aktivite olarak uygulansa da bazı çocuklarda da resim yeteneğinin ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Bu nedenle oyunun sanat destekli bir yanı olduğunu söyleyebiliriz.

kids playing park playground

Oyun Platformları

Oyun sadece fiziksel niteliklerle de sınırlandırılamaz. Hatta oyunun günümüzdeki değişimine bakarsak oyunların dijital platformlarda şekillendiğini söyleyebiliriz. Dijital oyunlar daha çok yetişkin insanların oynadığı online oyunlardan oluşuyor gibi algılansa da aslında, boyama, çizme ve de şarkı söyleme gibi pek çok fiziksel becerilere dayandırılan oyunların dahi dijital versiyonları mevcuttur. Böylelikle günümüz oyunlarını fiziksel ve dijital platformlarda sınıflandırılır. Özellikle eklemek gerekirse fiziksel ve dijital oyunların her ikisi de kontrollü uygulandığı sürece çocuk gelişimine büyük katkısı vardır.

Fiziksel Oyun ve Özellikleri

Fiziksel oyun, oyun tarihinin en eski ve en geleneksel oyunlarından şekillenir. Hatta dijital oyunların pek çoğu bile, fiziksel oyunların dijital platformda teknoloji ile birleşmesi sonucu meydana geldiği gözlemlenir.  En genel ifade şekli ile de fiziksel oyun, motor gelişimlerini harekete geçiren aktiviteler sonucu oluşmuştur. Saklambaç, körebe, evcilik, yakalamaca, ip atlama, boyama, yapboz, Legolar gibi pek çok fiziksel oyun çeşidi vardır.

  • Fiziksel oyun hemen hemen her yerde en küçük bir materyal üzerinden şekillenebilmektedir. Bu yüzden teknolojik faaliyetler her ne kadar ileri bir seviyeye ulaşmış olsalar da fiziksel oyunlar varlığını korumaya devam edebilir niteliktedir.
  • Fiziksel oyun içerisindeki atlama, koşma ve zıplama gibi hareketler çocukların kaba motor gelişimlerine etki ederken; dizme, ayırma ve birleştirme gibi etkinlikler ince motor gelişimlerine etki eder.
  • Fiziksel oyun, çocukların hayal gücüne bırakılmış ve onların tasarımlarıyla, kurgularıyla şekillenmiş oyunlardır. Bu nedenle de fiziksel oyunlar, çocukların zihin gelişimine ve hayata bakış açılarına büyük katkı sağlar.
  • Fiziksel oyun, çocuklar için daha çok eğitici ve hayatı öğrenmeye yardımcı niteliklerde olurken büyükler için de daha çok eğlendirici ve hayatın akışına mola vermeye yardımcı nitelikte olmaktadır.

Dijital Oyun ve Özellikleri

Dijital oyun, teknoloji ile birlikte gelişmiş olsa da özellikle son dönemlerdeki küresel salgınla birlikte evlerinde kalan insanlar tarafından daha çok talep edilen, eğlenceli bir aktivite haline gelmiştir. Ancak dijital oyunların değişen ve de gelişen dünyada varlığını koruyacağı görülmektedir.

  • Dijital oyun, insanları oyun oynamak için gerçek anlamda bir araya getirme mecburiyeti göstermediği için iletişimi kilometrelerce uzaktan sağlayabilir.
  • Ayrıca dijital oyun hoparlör, mikrofon ve kamera gibi çoğu teknolojik araçlarla bağlantılı olduğu için çocukları ve yetişkinleri teknoloji ile yakınlaştırır.
  • Dijital oyun, yarışma ve kazanma temellerine dayandırıldığı için de çocukların mücadeleci ruhunu açığa çıkarır.
  • Teknolojik araçlar dışında başka hiçbir materyale ihtiyaç duyulmadan neredeyse tüm dijital oyunları oynamak mümkündür. Bu durumda da dijital oyunların materyal maliyeti çok daha az olur. Akıllı telefonlar ve tabletlerin yanı sıra bilgisayardan da oynanabilen çocuk zeka oyunu MentalUP, pedagog onaylı ve güvenli bir çocuk zeka oyunudur.

Reklamsız ve Güvenli Çocuk Oyunu MentalUP’ı incele.

Dijital oyunlar dikkat gerektirdiği için konsantrasyonu güçlendirir ve fare ile klavye kullanımıyla da el becerilerini geliştirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı