Zararları.org
Öpüşmenin Zararları

Hepatit B ve HIV gibi virüslerin öpüşmenin zararları arasında olduğunu, bu yolla bulaşabileceğini unutmamak ve öpüşmenin zararları hakkında bilgi sahibi olmanız riskleri en aza indirmenizi sağlar.

Öpüşmenin Zararları

Öpüşmek genelde iki farklı isimde adlandırılır ve bu ikisinde de öpüşmenin zararlarından bahsetmek mümkündür. Bunlardan biri hafif öpücük diye isimlendirdiğimiz ve genellikle kuru sadece dudakların birbirine dokunması ile gerçekleşen öpücüktür. Diğeri ise Fransız öpücüğü olarak bilinen dudakların ve dillerin temas etmesi aynı zamanda ağız sıvılarının da birbirine karışmasına neden olan öpücüktür. Her ikisi de neredeyse aynı riskleri taşımakta ve bazı bulaşıcı hastalıkların aktarılmasına neden olmaktadır.

 

Öpüşmenin zararları nelerdir?

  • Uçuk: Uçuğun genel sebeplerinden birisi herpes virüsüdür. Bu virüsler ağız ve dudak çevresinde minik, berrak, sıvı dolu kabarcık formunda bulunurlar. Yaralardan sıvı sızması sonucu temas etmeniz sizin de artık bu virüsü taşıyor olmanız demektir. Aynı zamanda üzerinde kabuklaşmış yara bile olması bulaşmasına engel değildir. Öpüşmenin zararları arasında bulunan uçuk bulaşması size psikolojik olarak da zarar verebilmektedir.
  •  Soğuk algınlığı: Öpüşme ile birlikte binlerce mikrobu öpüştüğünüz kişi ile paylaşırsınız. Herhangi bir hastalık barındırmanız durumunda karşı tarafa hastalığınızı bulaştırmamanız neredeyse imkansızdır. Soğuk algınlığı ve grip öpüşme yolu ile en sık bulaşan hastalıkların başında gelmektedir. Bununla birlikte HIV gibi ölümcül hastalıklarında bulaşmasına neden olabilmekte bu nedenle öpüştüğünüz kişinin sağlıklı biri olmasına dikkat etmenizde fayda var.

 

Sevgilinizin, eşinizin veya yeni tanıdığınız birisinin sağlık durumundan haberdar olmanız sizi oluşabilecek risklerden korumak için yeterli olacaktır. Hepatit B ve HIV gibi virüslerinde bu yolla bulaşabileceğini unutmamak ve öpüşmenin zararları hakkında bilgi sahibi olmanız riskleri en aza indirmenizi sağlar.

 

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ