Zararları.org
Ne yemediğimiz daha önemli

“Neleri yersem daha sağlıklı kalırım?” düşüncesi eksik bir yaklaşımdır. Söz konusu sağlık olduğunda nelerin yeneceği kadar, nelerin yenmemesi gerektiğini de bilmek gerekir.

Sağlıklı yaşam bilinci yaygınlaştıkça beslenmeye gösterdiğimiz dikkat de, özen de arttı. Daha güçlü, fit ve formda kalıp daha az hastalanmak isteyenler, “Nasıl daha doğru, daha iyi beslenirim?” telaşına düştü.
Bunun doğru bir yaklaşım olduğu da kesin.
Kesin ama burada da minik bir hatamız var ve biz o hatayı biraz da işimize geldiğinden (!) bilerek ve isteyerek ısrarla tekrarlayıp duruyoruz. O hata şu…
Nedense ilk önce “Neleri yersem daha sağlıklı kalırım?” diye düşünüyoruz.
Hemen belirteyim, bu yanlış, en azından eksik bir yaklaşımdır.
Söz konusu sağlığımıza dikkat ve destek olduğunda nelerin yeneceğini bilmek kadar, nelerin yenmemesi gerektiğini de bilmek, en azından “yenmemesi” gerekenleri sadece zaman zaman ve tadına bakmakla yetinerek yiyip içmek lazımdır.
Yani burada da işin sırrı dengede ve detaydadır!
İsterseniz örnekleyelim:
İstediğiniz kadar taze sebze, meyve tüketin, onların da en sağlıklılarını, kalitelilerini, en renklilerini, hatta doğallarını değil de organik olanlarını yiyin, için.
Eğer şekerle, unla ilişkinizi hâlâ ısrarla ve yoğun bir şekilde sürdürüyorsanız beklediğiniz sonucu asla alamazsınız.

Yazının devamını aşağıdaki linkten görebilirsiniz

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/osman-muftuoglu/ne-yemedigimiz-daha-onemli-40365585

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ