Zararları.org
Midyenin Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
30 Kasım 2015
zararlari

Midyenin Zararları

Midyenin Zararları : Midye çoğumuzun zararlarından haberdar olduğu fakat tüketmekten kendini alamadığı bir gıdadır. İşte zararlarından bir kaçı.

Midyenin Zararları

Midye iyi bir protein kaynağıdır fakat midyenin zararları, onları ne şekilde tükettiğinize ve nerede yaşadıklarına göre değişiklikler gösterebilir. Çünkü midyeler faydalarının yanı sıra, yüksek derecede toksin ve bakteri kaynakları oldukları için potansiyel hastalık kaynakları da olabilirler. Bunun nedeni ise midyelerin bulundukları ortamdaki pislikleri emerek suyun temizlenmesine katkıda bulunmalarıdır. Örneğin midye yedikten sonra kas krampları yaşayabilir veya alerjiniz varsa ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

 

Midyenin zararları nelerdir?

midye yemek zararlımı
Midye Ve Zararları
  • Kabuklu zehirlenmesi: Kabuklu zehirlenmesi, midye içerisinde yer alan, suda bulunan ve toksin madde üreten dinoflagellatlardan kaynaklanmaktadır. Bu bakterilere kızıl gel git adı da verilmektedir. Pişirme işlemi onları yok etmek için yeterli gelmeyebilir. Bu toksinler paralitik kabuklu zehirlenmesi, nörotoksik kabuklu zehirlenmesi veya amnestik kabuklu zehirlenmesine neden olurlar. Bu tür kabuklu zehirlenmeleri, mide kramplarına neden olabilirler. Aynı zamanda kas koordinasyonları bozukluklarına da neden olabilmektedirler. Bu zehirlenmeler ciddi ve hayatınızı tehdit edebilir. Bu tarz semptomlar ile karşılaştığınızda tıbbi yardım isteyin.
  • Gıda kaynaklı hastalık: Midyenin genellikle çiğ ya da az pişmiş olarak tüketilmesi, kabuklu zehirlenmesinden farklı olarak gıda zehirlenmesine neden olabilir. Az pişmesi sonucu içerisinde bulunan Vibrio vulnificus ve Vibrio parahaemolyticus bakterileri, karın kası krampları, kusma ve ishale denen olabilirler. Bu bakterilerin en yaygın olduğu dönem sıcak yaz aylarıdır. Toksinlerin aksine bu bakteriler iyi bir pişirme ile birlikte öldürülebilirler.
  • Tüketmemesi gereken kişiler: Sağlıklı bireyler bakteri ve toksinlerin etkisini zamanla veya tedavi ile atlatabilirler. Fakat kemoterapi görenler, hamile kadınlar, çocuklar, bağışıklık sistemi sorunları olanlar ve yaşlıların tüketmesi sonucu ölümcül etkilere neden olmaları midyenin zararları arasındadır.
  • Midye alerjisi: Midye gibi kabuklu deniz ürünlerine karşı oluşan alerji en sık görülen alerjilerden birisidir. Bu alerji sonucunda ciddi mide krampları yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda dilinizde şişme ve baş dönmesi gibi sorunlar oluşabilir. Nadir kişilerde öksürük ve nefes almada sorunlar meydana gelmesi de midyenin zararları arasındadır. Eğer midyeye karşı alerjiniz varsa ve kas krampları yaşıyorsanız bunu önlemenin tek yolu yememektir. J
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018