Zararları.org
Meyve Suyunun Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
1 Aralık 2015
zararlari

Meyve Suyunun Zararları

Her gün severek tükettiğimiz Meyve suyunun zararları hakkında bir bilginiz var mı? Sizler için meyve suyunun zararlarını araştırdık

Meyve Suyunun Zararları

Meyve suyunun zararları genellikle fazla tüketildiğinde ve kalitesiz üretildiğinde sizi etkiler. Çoğumuz güne bir bardak portakal suyunun enerji ve mutluluk veren etkisiyle başlayabiliriz. Veya zevklerimize göre değişik meyvelerden elde edilmiş suları da tercih edebiliriz. Peki, oluşabilecek sorunlardan haberdar mıyız? Meyve suyunun zararlı olabilecek etkilerini biraz inceleyelim.

 

Meyve suyunun zararları nelerdir?

  • Beslenme gerçekleri: İçtiğiniz meyve suları, ister taze sıkılmış olsun isterse paketlenmiş hazır ürün olsun çok fazla şeker içerir. Normalde bir adet portakal izin için yeterli lif, vitamin ve şeker içeriği olarak yeterli iken bir bardak portakal suyunda, 2-3 veya portakalın türüne göre daha da fazla portakal kullanılabilir. Bu durumda çok fazla şeker almış olursunuz fakat portakalın liflerinden de mahrum kalırsınız.
  • Kan şekeri düzeylerini etkiler: Normal tüketim durumunda çok fazla etkilemese de aşırı tüketimi kan şekerinizde değişikliklere neden olabilir. Bu durum şeker hastalarında, şeker seviyelerinin korunması noktasında sorunlar yaratarak ciddi sıkıntılara neden olabilir. Şeker hastaları mümkün olduğunca az meyve ve meyve suyu tüketmelidirler.
  • Enerji seviyelerinde dalgalanma: Fazla meyve suyu tüketimi gün içerisinde enerji seviyelerinizde dalgalanmalara neden olabilir. Bunun nedeni kan şekeri seviyelerinizdeki değişikliklerdir. Örneğin büyük bir bardak portakal suyu içtikten sonra enerjinizin fazla olduğunu düşünürken, bir saat sonrasında kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz. Bu durumda meyve suyunun zararları arasındadır.
  • Meyvelere göre etkiler: Her meyve tüketiminde olabileceği gibi, onlardan elde edilen sularda da aynı sıkıntıları yaşayabilirsiniz. Mide yanması, karın ağrıları, mide krampları, ishal ve kabız, mide bulantısı ve kusma, baş dönmesi gibi etkiler meydana gelebilir.
  • Kilo problemleri: Yüksek glisemik indeks sonucu oluşabilecek diğer bir sorunda kilo alımı ve obezitedir. Meyve sularında lif içeriği çok düşük olduğu için size tatmin edici bir tokluk hissi sağlamaz. Bu durum saatler içerisinde yükselen kan şekerinin hızla düşmesine neden olur ve açlık hissedersiniz. Vücudunuzun daha fazla karbonhidrat alımına ihtiyacı duyduğu için yemek yiyerek kilo almanıza ve hatta uzun süreli tüketiminde obeziteye neden olması meyve suyunun zararları arasına dahildir.

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018