Maden Suyunun Zararları

Maden Suyunun Zararları

Maden suyunun zararları, genellikle üretim aşamasında içerisine basılan CO2 gazından kaynaklanmaktadır. Maden suları, korunma altında tutulan yeraltı sularıdır. Bu suların bulunduğu alanlara kuyu açarak ve üretim tesisi kurularak kaynaktan alımı ve üretim sonucu şişelenmesi gerçekleşir. Maden suları, çözünmüş mineral tuzları bazı elementleri ve aynı zamanda gaz içermektedir. Toprak üstüne çıkan su kayalar üzerinden mineral maddeleri toplar.  Alkali mineraller yardımıyla çeşitli elektrolitlerin özellikle de Potasyum, magnezyum, sodyum ve kalsiyum yoğunluğunu dengeler.

 

Maden suyunun zararları nelerdir?

Maden suyunun mideye zararları
Maden Suyu
  • Kemik mineral yoğunluğu: Kola gibi kafein ve fosforik asit içeren gazlı içecekler, kemiklerde zayıflamaya neden olabilir. Fakat maden suları gibi gazlı içecekler buna neden olmazlar. Aksine kemik minerallerinde artışa neden olabildikleri için sizde bazı sağlık problemleri oluşturabilirler.
  • Sindirim sistemi: Maden suları gazlı olmaları nedeniyle sizde şişkinlik ve gaz oluşumuna neden olabilirler. Bu durumun tehlikeli bir tarafı yoktur fakat rahatsızlık verebilir. Ağır bir yemek sonrası sindirimi hafifletmesi için içilen maden suyu, eğer bağırsak gazı oluşumu ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız bu sorunun etkilerini ve sıkıntılarını arttırıcı etki yapabilmektedir.
  • Mide yanması: Mide yanması, reflü olarak da adlandırılan durum, midenizdeki asidin boğazını kadar yükselmesi ve hem boğazınızda hem de midenizde yanma hissine neden olabilir. Normalde soda bunu baskılayıcı bir etki yapar fakat eğer limon aromalı bir maden suyu tüketiyorsanız bu durumun mide yanmanızı çok ciddi boyutlara getirmesi, maden suyunun zararlarındandır.
  • Ülser tahrişine neden olabilir: Ülser yani peptik ülser, mide, ince bağırsak ve yemek borusu üzerinde açık yaralar bulunması durumudur. Maden suyu tüketmek bu yaralar üzerinde normal bir mide yanmasından çok daha fazla acıya neden olabilir. Mide yanması bir ülserin başlangıcı olabilir ve bununlar birlikte kan kusma, kanlı idrar gözlenmesi de aynı hastalığın oluşumunun belirtileri olabilir. Fazla miktarda tüketilmesinin bu etkileri arttırabilecek olması maden suyunun zararları arasında ciddiye alınması gereken etkilerden birisidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı