Zararları.org
Leblebinin Zararları

Leblebiler Ortadoğu ve Güney Asya ülkelerinde sık tüketilen, ülkemizde de sevilen yüksek proteinli bir baklagil olan nohuttan üretilmektedir. Leblebi çok sevilen ve tüketilen bir kuru yemiştir. Fakat fazla tüketildiğinde leblebinin zararları olabilir. İşte bu zararlardan sizler için araştırdıklarımız.

Leblebinin Zararları

Leblebiler Ortadoğu ve Güney Asya ülkelerinde sık tüketilen, ülkemizde de sevilen yüksek proteinli bir baklagil olan nohuttan üretilmektedir. Tuzlu, tatlı, baharatlı gibi birkaç çeşitli türü üretilmektedir. Fakat leblebinin fazla tüketilmesi sizi rahatsız edici bazı sonuçlara neden olabilir.

 

Leblebinin zararları nelerdir?

leblebi zararları

Leblebi Ve Zararları

  • Lif içeriği: Leblebi yüksek miktarda lif içermektedir. Lif içeriği nedeni ile fazla tüketildiğinde, mide bulantısı, mide gazı, şişkinlik, mide krampları ve ishale neden olabilir. Mide krampları genellikle gaz geçtikten sonra azalmaya başlar ve rahatlarsınız. Severek tüketseniz de dozunu bilmek ve fazla tüketmemek gerekir.
  • Gaz ağrıları: Nohut fasulye gibi baklalar gaz oluşumuna neden olur. Bazen bu oluşum midenizin alt kısmına basınca neden olur. Aynı zamanda bağırsaklarda da şişkinlik yaratır. Bu gaz oluşumu gerçekten ciddi bir acının özellikle mide kısmında oluşmasına neden olabilir.
  • Baklagillere karşı alerji: Nohut alerji riski yüksek gıdalardan birisidir. Diğer baklagillere alerjiniz varsa nohudu da temkinli tüketmenizde fayda var. Alerjik reaksiyonlar sonucu ishal, mide bulantısı ve kusma, mide krampları, cilt kaşıntısı, kurdeşen gibi erkiler oluşturabilir. Bunların yanı sıra nefes almada sorun oluşturması, burun tıkanıklıkları ve baş ağrısı oluşumu da leblebinin zararları arasında tehlikeli sonuçlar oluşturabilecek etkilerdendir.
  • Uyarı: Eğer aşırı ishal, ateş, vücutta titreme ve mide kramplarında artış yaşıyorsanız gıda zehirlenmesi yaşıyor olabilirsiniz. Gıda zehirlenmesi de uyuyarak veya yararlı birkaç şey yiyerek geçmez. Ölümcül sonuçlara neden olabilir. Leblebi, toksin, bakteri veya parazit bulaşma olasılığı yüksek gıdalardandır ve zehirlenmelere neden olması leblebinin zararları arasında yer almaktadır.

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gg dedi ki:

    Yaratmak Allah’a mahsustur

BİR YORUM YAZ