Zararları.org
Kulak Yıkatmanın Zararları

Kulak kiri, dış kulağın üçte birinde oluşur. Bu kir aslında kulağı korur kulak yolunun yağlanmasını sağlar ve antibakteriyel etki göstererek gösterir. Kulak yıkatmanın zararları gerçekten de azımsanmayacak kadar çok. Mecburi kalmadıkça kulak yıkatma işleminden uzak durmanızı öneririm.

Kulak Yıkatmanın Zararları

Kulak kiri, dış kulağın üçte birinde oluşur. Bu kir aslında kulağı korur kulak yolunun yağlanmasını sağlar ve antibakteriyel etki göstererek gösterir. Bu sayede kulaktaki mikrop oluşumunu da engeller. Kulağın yıkanması ise bu tabakayı ortadan kaldırarak, kulak ağrılarına, duyma kayıplarına ve kulak çınlamasına neden olabilir. Bu makalemizde size kulak yıkatmanın zararları hakkında biraz daha kapsamlı bilgi vereceğiz.

 

Kulak yıkatmanın zararları nelerdir?

Kulak yıkatmak.

Kulak içinde bulunan mukozanın bu tür virüsleri ve bakterileri tutucu özelliği bulunmaktadır.

  • İç kulakta hasar: Kulak temizleme ve yıkatma sonucunda iç kulak derisinde hasar meydana gelebilir. Kulağın yıkanması ile birlikte kulak kanalında, deri iltihabına neden olan otitis eksterna hastalığı oluşabilir. Ayrıca kulak mukozasının alınması, cildi etkileyerek kulakta travmatik sonuçlara neden olabilir. Kulak yıkama işleminden sonra, kulağınızda aşırı kaşıntı ve ağrı hissi duymanıza neden olur. Bu tarz bir etkiyle karşılaşırsanız durumu doktorunuza bildiriniz.
  • Kulak zarında delik oluşumu: Kulağın yıkanması kulak zarında delinmelere sebebiyet verebilmektedir. Duyma kayıpları, rahatsız edici çınlamalar, kulakta uğultu gibi etkiler, kulak yıkatmanın zararları arasında bulunmaktadır. Kulak zarının delinmesinin herhangi bir tedavisi yoktur.
  • Kulak zarı enfeksiyonu: Bakteri ve virüslerin kulak yolundan girmesiyle birlikte, Myringitis bullosa denilen kulak zarı enfeksiyonuna neden olurlar. Kulak içinde bulunan mukozanın bu tür virüsleri ve bakterileri tutucu özelliği bulunmaktadır. Mukozanın uzaklaştırılması sonucu kalıcı sağırlığa neden olabilecek enfeksiyonlarla karşılaşmanız kulak yıkatmanın zararları arasında en ciddi olanıdır. Etkiler fark edilir edilmez doktorunuza başvurmanız, böylece erken tedavi ile enfeksiyonun kalıcı zararlar oluşturmasının önüne geçmiş olursunuz.

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. merdan selman dedi ki:

    madem zararlı o halde kbb doktorları neden izin veriyorlar?

BİR YORUM YAZ