Zararları.org
Kornea Naklinin Zararları

Kornea naklinin zararları, günümüzde hala görülmekte fakat tıbbın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan sorunlara çok daha hızlı ve etkili çözümler üretilmektedir.

Kornea Naklinin Zararları

Kornea, gözün ön bölümünde bulunan, saydam kubbe şeklinde bir yapıdır. Toz ve mikroplardan gözünüzü korur ve göze ışık alımında ayarlamalar yapar. Korneamızda hastalıklar veya hasar oluştuğunda, sorun kornea nakli ile çözülmektedir. Bu nakil işlemi gün geçtikçe daha etkili ve olumlu sonuçlar vermektedir. Fakat bazı durumlarda kornea naklinin zararları da söz konusu olmaktadır.

 

Kornea naklinin zararları nelerdir?

Korneanın nakli

Bazı insanların bağışıklık sistemi korneanın kabulünü engelleyebilir.

  • Vücut korneayı ret edebilir: Vücut korneayı yabancı bir organizma olarak görebilir ve kabul etmeyebilir. Bu durum 100 ameliyattan 20 sinde görülmektedir. Olası kornea reddi durumunda görme kaybı, ağrı, kızarıklık, ışığa duyarlılık gibi etkiler görülmektedir. Bu etkiler ilaç tedavisi ile birlikte azalması fakat tam olarak etkilerini yitirmemesi de kornea naklinin zararları arasındadır.
  • Kornea nakli sonucu oluşabilecek zararlar: Göz enfeksiyonu, gözde katarakt oluşumu, Göz basıncında artış, dikişle ilgili sorunlar, kornea reddi gibi durumların meydana gelmesi kornea naklinin zararlarının ciddiyetini ortaya koymaktadır. Bu tür rahatsızlıklarla karşılaşmanız durumunda mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  • Ameliyat esnasında zararların önlenmesi: Bir kornea nakli ameliyatı sırasında beslenme şeklinizden ve kullandığınız ürünlerden kaynaklanabilen sorunlar vardır. Bu tarz sorunların önüne geçmek için, ameliyat öncesi 12 saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmeyin, makyaj veya bakım ürünleri kullanmayın. Aksi takdirde ameliyat esnasında sağlığınız için tehlikeli durumlar söz konusu olabilir.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ