Zararları.org
Klorlu Suyun Zararları

Klor nedir? Klor doymuş tuz çözeltilerinden veya erimiş sodyum klorürden elde edilebilir. Kağıt ve dokuma sanayiinde kullanılmasının yanı sıra şehir içme suyu şebekelerinin dezenfekte dilmesi için de kullanılabilir. Büyük şehirlerde yaşayıp, çeşmesinden akan suyu kana kana içenler var mı aranızda? Peki içtiğiniz suyun klor oranını, klorun size verdiği zararlardan haberiniz var mı?

Klorlu Suyun Zararları

Klor nedir? Klor doymuş tuz çözeltilerinden veya erimiş sodyum klorürden elde edilebilir. Kağıt ve dokuma sanayiinde kullanılmasının yanı sıra şehir içme suyu şebekelerinin dezenfekte dilmesi için de kullanılabilir. Aynı zamanda evlerde kullanılan ağartıcı ve mikrop öldürücülerin yapımında kullanılması klorlu suyun zararları konusunda bize ufakta olsa bilgi vermektedir.

 

Klorlu suyun zararları nelerdir?

Havuz suyunda klor.

Klorlu suda yüzmenin cildimize, gözlerimize, kulaklarımıza ciddi zararları olabilir.

 • Klorlu suyun kısa vadede zararları: Klorlu sular, gerek havuz sularından gerekse musluk sularından, sindirilebilmekte veya duş alırken cildimize ve gözlerimize temas edebilmektedir. Klorlu sulara çok fazla maruz kaldığımızda bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Mide bulantısı, kusma, boğazda yanma hissi, burun kanaması, göz tahrişi, öksürük veya hırıltı, göğüs ağrıları, nefes darlığı ve akciğerlerde sıvı birikimi, klorlu suya maruz kalınması sonucu oluşabilecek erken etkilerden bazılarıdır. Bu kimyasalın suda seyreltilmeden önce teması veya kokusunun teneffüs edilmesi çok daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir.
 • Klorlu suyun uzun vadede zararları: Klorlu su uzun vadede çok daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Genellikle sağlıksız şebeke sularını uzun süre tüketenlerde ya da mesleği gereği, yüzme antrenörlerinde, cankurtaranlarda ve havuzda eğitim yapan sporcularda bu tür etkilere neden olmaktadır. Bu sağlık sorunlarını şu başlıklar altında inceleyebiliriz.
 • Akciğer sorunları: Bronşit ve astım gibi rahatsızlıkların oluşmasına, eğer bu rahatsızlıkları bulunduruyorsanız, hastalığın ilerlemesine neden olması klorlu suyun zararları arasındadır. Bu risk özellikle kapalı yüzme havuzları ve duş alırken fazla buhar oluşumunda artış gösterebilir.

  Klorlu musluk suyu.

  Diş korozyonuna neden olarak, ağız sağlığınıza zarar verebilir.

 • Diş korozyonu: Özellikle şehir şebekelerinin klor seviyesinin fazla yüksek olduğu bölgelerde bu tarz diş sorunlarıyla karşılaşmak mümkündür. Bazı kesimlerde yaşayan insanların, dişlerinde siyahlıklar ve çürükler oluşmasının ana nedenlerinden birisi klorlu su tüketimidir. Özellikle geçmiş yıllarda Van ilinde bu tarz sonuçlar gözlemlenmiştir.
 • Kanser: Fazla miktarda klorlu su tüketen ve havuzlarda fazla vakit geçiren kişiler üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda, bu kişilerin birçok kansere yakalanma olasılıklarında yüksek miktarda artış gözlenmiştir.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Okan Turan dedi ki:

  Diyoruz diyoruz ama anlayabilen yok hem sağlığından olacağım hemde üstüne para ödeyeceğim Türkiye’de her şey mübahtır nasıl olmazsa salak çokkkkk

 2. DİLEK BAŞKAN dedi ki:

  KLORLU SUYU İÇİNCE İÇİMİZ BULANIYOR

BİR YORUM YAZ