Zararları.org
Kimyasal Peeling Zararları

Bu makalemizde kimyasal peeling nedir, nasıl yapılır, ne gibi yan etkileri vardır, kimyasal peelingin zararları nelerdir gibi sorularınızın cevaplarını vermeye çalıştık. İşte bu başlıklardan bir kaçı.

Kimyasal Peeling Zararları

Kimyasal Peeling, kontrollü bir şekilde cilde toksik kimyasallar uygulanması ile doku ölümü sayesinde hasarlı ciltten kurtulma yöntemidir. Uygulanacak olan etki tedavi edilecek yaranın derinliğine veya büyüklüğüne göre değişiklikler gösterebilmektedir. Bu ölen doku vücut tarafından atılmakta ve yeni doku oluşumu meydana gelmektedir. Bu işlemler sırasında kimyasal peelingin zararları da meydana gelebilmektedir.

 

Kimyasal peeling zararları nelerdir?

Peeling nedir faydaları nelerdir

Uzman kişiler tarafından yapılmadığında cildinizde ton farklılıkları olabilir.

  • Oluşabilecek bazı etkiler: Kimyasal peeling sonucu, deride kızarıklık, batma hissi ve soyulma oluşabilecek doğal etkilerdendir. Cildin üst tabakasının kalmasıyla yeni taze cildin ortaya çıkması kimyasal etkinin bir sonucudur. Bu işlemi kullanacak olan kişilerin, oluşabilecek etkiler konusunda bilgi olmaları gerekmektedir.
  • Batma ve yanma hissi: Kimyasal peeling, içeriğindeki AHA, TCA veya fenol solüsyonu gibi kimyasal içerikler nedeni ile cildinizde batma veya yanma hissi oluşturabilir. Bazı kişiler bu işlemi acılı ve ağrılı bulduklarını söylemektedirler.
  • Geçici kızarıklık: Cildinizde oluşacak bir kızarıklığın süresi, kimyasal solüsyonun gücüne göre değişiklikler gösterebilmektedir. Bu işlem çoğu hastada haftalarca sürebilecek kızarıklıklara neden olabilmekte. Bazı kişiler sadece uygulama anında kızarıklıkla karşılaşırlar ve uygulama sonrasında 3-4 saat içinde etkisi kaybolur. Bazı peeling uygulamalarının 2-3 ay kadar sürmesi ve bu süre zarfınca kızarıklıklara neden olabilmesi, kimyasal peeling zararları arasına dahil edilebilir.
  • Kabuklanma ve deri tahrişi: Vücut, derinin yenilenmesini sağlamak için kabuk oluşturabilir. Kabuk oluşumu size rahatsızlıklar verebilir. Bu dönemde güneş ışınlarından kaçınmanız gerekir aksi halde taze olan cildinizde güneş yanığı izleri oluşabilir. Soyma işlemi sırasında ciltte pullanma veya enfeksiyon oluşumu, kremler yardımı ile tedavi edilmelidir. Eğer tedavi edilmezse kalıcı izlere neden olabilir.
  • Ciltte renk değişiklikleri: Bu durum peeling işleminin, genellikle pek istenilmeyen bir etkisidir. Taze cilt güneşe ve ışığa karşı koruyucu etki gösteremeyebilir. Sonuç olarak yüzde, ten ile farklı tonda bir renk oluşması, kimyasal peeling zararları arasında bulunan en kötü etkilerden birisidir.

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ