Zararları.org
Kıl Kurdunun Zararları

Kıl kurdu, araştırmalara göre, bağırsak enfeksiyonlarına en çok neden olan zararlılardan birisidir. Genellikle beyaz renkte ve incedirler. Uzunlukları 15 mm ye kadar ulaşabilir. Kıl kurdunun zararları ve bu sorundan kurtulmak için kullanacağınız, kıl kurdu ilaçlarının zararları konusunda aklınızda oluşabilecek soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

Kıl Kurdunun Zararları

Kıl kurdu, araştırmalara göre, bağırsak enfeksiyonlarına en çok neden olan zararlılardan birisidir. Genellikle beyaz renkte ve incedirler. Uzunlukları 15 mm ye kadar ulaşabilir. Dişi kıl kurtları, geceleri yumurtalarını anüs çevresine bırakırlar. Genellikle küçük çocuklarda, okul sırasında tuvalet temizliklerini tam yapamamaları sonucu, bağırsak enfeksiyonları kapmaları, kıl kurdunun zararları arasındadır.

 

Kıl kurdunun zararları nelerdir?

Kıl kurdu nasıl dökülür.

Daha çok küçük çocuklarda ortaya çıkabilen bir sorundur.

 • Periton boşluk enfeksiyonları: Kıl kurtları, vajinal anal boşluğu oluşturan, periton boşluk boyunca hareket edebilmektedirler. Bunu yaparken, diğer kadınsal organlara bakteri taşıyarak, enfeksiyon oluşumuna neden olurlar. Kadınlarda, edometritis ve vajinit gibi enfeksiyonların ana nedeni genellikle kıl kurtlarıdır. Bu yolla kıl kurtları, fallop tüpleri ve rahim gibi alanlara da musallat olabilir.
 • İdrar yolu enfeksiyonları: İdrar yolu enfeksiyonları, çoğunlukla kadınlarda oluşur ve kıl kurdunun zararları neticesinde meydana gelebilir. Eğer, çok fazla kıl kurdu organizmaları söz konusu ise, bunların vajina ve anüsten gelmeleri sonucu ciddi enfeksiyonların oluşması muhtemeldir.
 • Kilo kaybı: Bağırsaklarında kıl kurdu taşıyan bir kişi, nedenini anlamadan iştah kaybı yaşayabilir. Kişi çok fazla yemese de karın ağrıları çekebilir. Çünkü kıl kurtları, yediğiniz gıdaları tüketerek karın ağrılarına neden olur. Bu durum hızla kilo kaybetmenize neden olur. Aynı zamanda karın ağrıları nedeniyle günlük yaşantınızı etkileyebilir.
 • Yoğun anal kaşıntı: Yoğun anal kaşıntının nedeni kıl kurtlarının yanı sıra oluşturdukları enfeksiyonlar da olabilir. Geceleri, kıl kurtlarının hareket ederek anal boşluğa yumurtalar bırakır ve geri döner. Bu hareketlenmeler anal kaşıntıya neden olur. Bu kaşıntıların uyku problemlerine neden olması da kıl kurdunun zararları arasındadır.

 

Kıl kurdundan kurtulmak ilaç yolu ile mümkündür. Fakat kullanılan ilaçların da bünyeye bazı zararları bulunmaktadır. İşte size kıl kurdu ilaçlarının olası etkilerinden birkaç örnek.

 

Kıl kurdu ilaçlarının zararları nelerdir?

Kıl kurdu tedavisi.

İçeriğindeki maddeler nedeni ile bu tür bağırsak paraziti ilaçları, midede ağrılara neden olabilir.

 • İshal: İshal, kıl kurdu ilaçları kullanımında sık görülen durumlardan birisidir. İshal bu parazitlerin bağırsak dışına atılmasında yardımcı olabilir fakat yumurtalarından kurtulmada etkin bir çözüm olmayabilir. Nadir durumlarda, tüketilen gıdaların da etkisiyle şiddetli olabilir. Bu durum kıl kurdu ilaçlarının zararları arasında tehlikeli olanlarından bir tanesidir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, ilaç kullanımını durdurmak gerekir.
 • Karın ağrısı ve kusma: İçeriğindeki maddeler nedeni ile bu tür bağırsak paraziti ilaçları, midede ağrılara neden olabilir. Bu ağrılar iştahta azalmalara ve kusmaya neden olabilir. İshalle birlikte kusma, vücudunuzun çok fazla su kaybetmesine neden olur. Bu tarz durumlarda yüksek sıvı tüketimi, olası rahatsızlıkların önüne geçmenizde size yardımcı olur.
 • Baş dönmesi: Kıl kurdu ilaçları alan hastalar sıklıkla baş dönmesinden şikayetçilerdir. Bu baş dönmeleri, yürümekte zorluk çekmelerine ve bulantı ile birlikte kusma ataklarını tetiklemesine neden olması kıl kurdu ilaçlarının zararları arasındadır.
 • Baş ağrısı ve uyuşukluk: İlaçlar baş ağrılarına ve uyku haline neden olabilirler. Baş ağrıları şiddetli olmamakla beraber aspirin gibi ağrı kesiciler ile giderilebilmektedir. Uyuşukluk sonucunda hastalar kendilerinde uyku hali ve yorgunluk hissi yaşayabilirler.
 • Alerjik reaksiyonlar: Dil, dudak ya da yüzde şişmeler, nefes darlığı ve deride döküntüler meydana gelmesi kıl kurdu ilaçlarının zararlarından, en sık rastlananlarıdır. Bu tür belirtiler dışında herhangi bir alerjik reaksiyon yaşarsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.

Kıl kurdu  enfeksiyonunu önleme yöntemlerini galerimizde bulabilirsiniz

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. deniz dedi ki:

  Vajinamda beyaz ince kurt gördüm napmalıyım

  1. Sinan dedi ki:

   Bence iyi bir doktora gözük

 2. Xxtrue dedi ki:

  Hocam 18 yaşındayım iki sene önce bir agrı geldi karnıma busene de aynısı oldu 2 hafta sürdü aşırı agrı ama bide betim benzim atık ne yapmalıyım pekmezde yesem yüzüm renklenmıyo

 3. Emel. dedi ki:

  Oglum 6 yasinda iki senedir kıl kurdu var surup içiriyorum ama surekli tekrarlıyor nasıl kurtulabiliriz yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

 4. Purpulesss dedi ki:

  Benim dışkımda 3 tane varsı 2 tanesi hareket ediyodu daha dün farkettim anüsümde çok fazla kaşıntı oluyo bugün kurt geldi elime psikolojim çok bozuldu ne uapmalıyım?

 5. madeinturkey dedi ki:

  arkadaşlar bendede var yaşım 15 ama ufak ince 3 numara tıraştaki saç teli gibi aynı ama beyaz işte çok kaşınıo makat birde sümüksü sıvı gelio

 6. madeinturkey dedi ki:

  bıktım şu lanetlerden sümüksü sıvıda gelio

BİR YORUM YAZ