Zararları.org
Kas Gevşetici İlaçların Zararları

Kas gevşeticiler, genellikle yaralanma veya bazı kronik durumların neden olduğu ağrıların tedavisinde kullanılmaktadırlar. Kas gevşeticiler, çoğu ağrıyı geçirmek yerine uyuşturarak tedavi sürecinde acı çekmenizi önlerler. Kas gevşetici ilaçlar, doktor kontrolü dışında tedarik edilerek, bilinçsizce kullanılmaları sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Peki nelerdir bu kas gevşetici ilaçların zararları?

Kas Gevşetici İlaçların Zararları

Kas gevşeticiler, genellikle yaralanma veya bazı kronik durumların neden olduğu ağrıların tedavisinde kullanılmaktadırlar. Kas gevşeticiler, çoğu ağrıyı geçirmek yerine uyuşturarak tedavi sürecinde acı çekmenizi önlerler. Fakat içeriğindeki bazı maddeler nedeni ile oluşan kas gevşetici ilaçların zararları, göz ardı edilmemelidir.

 

Kas gevşetici ilaçların zararları nelerdir?

  • Bazı fiziksel zararları: Birçok ilaçta da olduğu gibi kas gevşeticilerin fiziksel bazı zararları vardır. Bunlar mide rahatsızlıkları, mide bulantısı ve kusmadır. Bazı ilaçlar ağız kuruluğu ve ağızda kötü tat oluşumuna neden olabilirler. En sık rastlanılan durum ise uyuşukluk etkisidir.
  • Düşünce bozuklukları ve işleyişi: Kas gevşetici kullanmak, sakinleştirici etkisi nedeniyle, düşünce ve işleyişine ciddi zararlar verebilir. Bu durum aynı zamanda sersemlik, adımlarınızda savsaklama ve uyku haline neden olabilir. Zihnin etkilenmesi sonucu, görmede hafif dereceli kayıplar meydana gelebilir. Kas gevşetici ilaçların zararları, iş makinesi kullanan kişilerde kaza risklerini arttırabilmektedir.
  • Bağımlılık riski: Çoğu ülkede kas gevşeticiler reçetesiz satılan ilaçlar arasındadır. Uyuşturucu veya alkol bağımlılığı olan kişilerin kullanmaları tehlikelidir. Bu ilaçların her ağrı durumunda temin edilebilmesi, onlara karşı olan bağımlılığa sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle fazla kullanmaktan kaçınmalı ve prospektüsünde yer alan dozlarda kullanmalısınız.
  • Olası ilaç etkileşimleri: Başka ilaçlarla birlikte kas gevşetici kullanmak, ilaçların etkisiyle kas gevşeticinin etkilerini tehlikeli boyutlara yükseltebilir. Bazı kişilerde östrojen takviyesi ile birlikte kullanıldığında, etkileşim gerçekleşebilir. Bazı kas gevşetici ilaçların, alkolle birlikte alındığında denge bozucu etkilere nedeniyle ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilmesi kas gevşetici ilaçların zararları arasında bulunmaktadır.
  • Bazı kas gevşeticiler bağımlılık yapabilir.

Kas gevşeticilerinin yan etkileri nelerdir galerimizde bulabilirsiniz

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ