Zararları.org
Kanda Karbondioksit Fazlalığının Zararları

Karbondioksit, kandaki oksijenlerin yerine bağlanarak boğucu etki yapan bir gazdır. Karbondioksit (CO2) , kanda mevcut bulunan bir gazdır. Nefes aldığımızda vücudumuz oksijen kullanır ve atık olarak karbondioksit üretir. Normal seviyelerde solunmasının size bir zararı yoktur. Fakat bu gazın büyük miktarlarda solunması, kalıcı hasarlara neden olabilir ve hatta ölüm ile sonuçlanabilir.

Kanda Karbondioksit Fazlalığının Zararları

Karbondioksit (CO2) , kanda mevcut bulunan bir gazdır. Nefes aldığımızda vücudumuz oksijen kullanır ve atık olarak karbondioksit üretir. Normal seviyelerde solunmasının size bir zararı yoktur. Fakat bu gazın büyük miktarlarda solunması, kalıcı hasarlara neden olabilir ve hatta ölüm ile sonuçlanabilir.

 

Kanda karbondioksit fazlalığının zararları nelerdir?

Kanda karbondioksit artarsa ne olur.

Karbondioksit, kandaki oksijenlerin yerine bağlanarak boğucu etki yapan bir gazdır.

  • Solunuma etkileri: Karbondioksit, kandaki oksijenlerin yerine bağlanarak boğucu etki yapan bir gazdır. Bu durum karbondioksit zehirlenmesi diye adlandırılan ve sinir sistemi tahribatına, solunum sisteminde kalıcı bozulmaya neden olan bir olaydır.
  • Kardüyovasküler etkileri: Kan çok fazla karbondioksit ile dolarsa, hiperkapni olarak bilinen duruma neden olur. Kanın pH seviyesinin artması ve asidik duruma gelmesi de karbondioksitin zararları arasındadır. Bu duruma asidemi denir ve asitliğin yükselmesi ile vücut hücrelerine zarar veren, kalp fonksiyonlarını sekteye uğratan asidoza neden olur. Asidoz aynı zamanda düşük kan basıncına da neden olabilmektedir.
  • Sinir hasarı: Kanda yüksek asitliğin bir sonucu olarak, sinirlerde tahribat meydana gelmesi, kanda karbondioksit fazlalığının zararları arasındadır. Karbondioksitin sinirlerde tahribatı, halüsinasyonlara, nöbet geçirmeye, solunum yetmezliğine, komaya veya ölümle neden olabilir.
  • Boğulma: Boğucu özelliği olan karbondioksit, boğulma esnasında herhangi bir fiziksel etki göstermez ve nefes alıp vermenizde aksaklığa neden olmaz. Soluduğunuz havada oksijen içeriği yetersiz ise, vücutta kalıcı hasarlara neden olabilir ve ölümünüze sebebiyet verebilir.

Kansızlığın Zararları Ve Kansızlığın Belirtileri TIKLAYINIZ.

Karbondioksit zehirlenmesinin belirtileri nelerdir galerimizde bulabilirsiniz

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ