Kahvenin Zararları

KAHVENİN ZARARLARI

Her geçen gün sevdiğimiz bizler için haz veren( tabii kötü alışkanlıklar ve bağımlılık yapan maddeleri tenzih ediyorum) alışkanlıklarımızın zararlarını özellikle tv programları ve yayınlanan uzman raporları neticesinde öğrenebilmekteyiz.

Toplum olarak vazgeçilmezimiz Türk kahvesinin stresimizi yok etmesi, dikkatimizi toplayarak daha iyi konsantre olmamızı sağlaması moralimizi düzeltmesi gibi yararları dışında bizler için zarar teşkil eden sonuçları olabilmektedir bu sonuçları sizler için bu makalemizde derledik;

Kahvenin insan vücuduna verebileceği muhtemel zararlar;

Uzmanlar uzun yıllar süren araştırma verilerine göre özellikle günde iki fincandan fazla kahve içenlerde göz tansiyonu riskinin yüzde 66’ya kadar arttığı sonucuna vardı.

Yapılan araştırmalar sonucu aşırı kahve tüketiminin insan vücuduna birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Kahvenin içinde bulunan kafein fazla tüketildiğinde kalp ritminde ritim bozukluğuna sebep olmaktadır. Bunun akabinde düzensiz kalp atışı ve taşikardi gibi hastalıklara sebep olmaktadır.

Mide rahatsızlığı olan kişilerde doktorlar tarafından kullanılmaması gerektiği söylenen içeceklerden biride kahvedir. Hastalığın oluşmasında birebir sebep olmamakla birlikte kahvenin içerisinde bulunan kafein ülseri tetikliyor ve midenin daha fazla asit salgılamasına neden oluyor bu yüzden hastalık sürecinde kullanılması hastalığın ilerleme sebeplerindendir.

Şeker hastaları ile ilgili olan kısmı ise yemek sırasında yükselen şeker ve hemen akabinde kahve içilmesi sonucu kan şekeri oranının daha hızlı yükselmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kahve tüketiminde dikkatli olunmalıdır.

Kahvede bulunan kafein nedeniyle vücuttaki su kaybını tetiklediği bilinmektedir. Bu konuda ise uzmanlarda fikir ayrılığı ortaya çıkmıştır. Aşırı kahve tüketimi su kaybını ciddi derecede arttıracağını ifade edenler bulunurken bir kısmı da zarar verecek oranda olmadığını iddia ediyorlar.

Tansiyon hastaları için ise aşırı kahve tüketiminin sonucunda tansiyonu hızla yükselttiği yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.

Migreni olanlar için uzmanlar tarafından kahve içilmesi tavsiye edilmemektedir nedeni ise kahve bileşenlerinin beyinde bulunan kan hücrelerini tetikleyerek ataklar için uyarıcı sebebi olmasıdır.

Kafeinin olumsuz etkisi hamilelik sürecinde de ortaya çıkmaktadır. Kahve ile alınan kafein direkt bebeğe etki ediyor. Uzmanlar, hamile kadınların günlük kafein tüketme sınırının 300 mg yani 1 fincan olduğunu belirtmektedir.

Aşırı kahve tüketiminin olumsuz sonuçlarından birisi de kadınların doğurganlık oranını da belli bir oranda düşürmesidir. Yani aşırı miktarda kafein almış olmak doğurganlık oranını da azaltıyor. Erkeklerde ise bu durum tersine gelişmektedir yani belli oranda kafein almak erkekler için olumlu sonuçlar doğurabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı