Zararları.org
Jimnastiğin Gelişmekte Olan Çocuklara Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
5 Aralık 2015
zararlari

Jimnastiğin Gelişmekte Olan Çocuklara Zararları

Jimnastiğin gelişmekte olan çocuklara zararları olabilir. Gelişme çağındaki çocuklar jimnastik eğitimi alırken çok dikkatli olunmalıdır.

Jimnastiğin Gelişmekte Olan Çocuklara Zararları

Jimnastik oldukça zorlu bir spordur. Birçok çocuk olimpiyat jimnastikçisi olmaya taliptir fakat sadece birkaçı bunu gerçekleştirebilmektedir. Jimnastik öğrenimi için mevcut yöntemler, çocukların belli bir dönemde bu spordan vaz geçmesine neden olacak kadar zorlu ve ileri düzeyde olabilmektedir. Bu zorluk derecesi gelişmekte olan çocuklar üzerinde son derece zararlı sonuçlar doğurabilmektedir.

 

Jimnastiğin gelişmekte olan çocuklara zararları nelerdir?

  1. Büyümeyi engelleyebilir: Jimnastik yapan kız çocukları ergenlik dönemine girmekte gecikmeler yaşayabilirler. Bu kızlar sık sık, uzun süreli adet gecikmeleri yaşayabilirler. Çoğu kız ve erkek çocukları, jimnastikteki ağır eğitimler, diyetler ve stres oluşumları nedeni ile gelişimlerinde durgunluk ve gecikme yaşayabilmektedirler.
  2. Beslenme bozuklukları: Jimnastik yapabilmek için beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Antrenörler bu bağlamda aşırı baskı yapabilmektedirler. Özellikle kız çocukları zayıflık nedeni ile burkulmalara ve yaralanmalara daha açıktırlar. Jimnastiğin zararları kilo almaktan kaçınan çocuklarda, anoreksia ve bulimia gibi çok ciddi beslenme bozukluklarına neden olabilir. Aynı zamanda beslenme bozuklukları kalp damar hastalıkları ve solunum hastalıkları gibi birçok hastalığı tetikleyebilmektedir.
  3. Yaralanmalar: Gelişme çağındaki çocukların kemikleri çok daha narin ve kırılgan bir yapıya sahiptirler. Yanlış bir hareket veya hatalı bir adım nedeniyle, kemik kırılmaları ve ciddi yaralanmalara neden olması jimnastiğin gelişmekte olan çocuklara zararları arasındadır. Çocukların büyüme çağında, kemiklerinde büyüme plağı boyunca kırıklar oluşması, kemiğin büyümesini engelleyebilmektedir.
  4. Psikolojik sorunlar: Jimnastik eğitimi, katılımcılarını her koşulda mükemmelliğe ulaşmak konusunda iter. Eğitmenlerin bu konuda sert tutumu ve eğitim yöntemleri çocuğun psikolojisinde sorunlar oluşturabilir. Bu durum çocuğun özgüveninde eksikliklere neden olarak, gelecek hayatında başarısızlıklar yaşamasına sebebiyet verebilmektedir.

 

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018