Zararları.org
Jalapeno Biberinin Zararları

Jalapeno biberi nedir? Jalapeno biberinin zararları var mı ? Jalapeno biberini çok tükettiğinizde ortaya çıkabilecek sağlık sorunları nelerdir?

Jalapeno Biberinin Zararları

Jalapeno bir tür acı biber çeşididir. Bazı yöresel mutfaklarda sos ve yemeklerde sıkça kullanılmaktadır. İçeriğindeki kapsaisin maddesi nedeniyle ağrı azaltıcı etkide bulunduğu bilinmektedir. Kanseri önleyici antioksidanlar içermesinin yanı sıra A, C ve B-6 vitaminlerini de içermektedir. Bu bilinen yararlarının yanı sıra Jalapeno biberinin zararları da bulunmaktadır.

 

Jalapeno biberinin zararları nelerdir?

jalapeno zararlı mı

Jalapeno Biberi

  1. Hazımsızlık ve mide ekşimesi: Acı biberlerin sindirimi genellikle zordur. Bu durum bazı hazımsızlık sorunlarına neden olabilir. Ağızda olduğu gibi midenizde de yanma hissine neden olabilir. Bu midede reflü gibi hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Mide sorunları yaşayan kişilerin tüketmesi durumunda mide duvarında tahribatın olması da Jalapeno biberinin zararları arasında yer almaktadır.
  2. Rektal yanma: Jalapeno biberi sindirim sisteminde ilerlerken içeriğindeki acı bileşenleri kaybetmeden yoluna devam edebilir. Bu acı bileşenler dışkı ile birlikte rektumda yanmaya ve ağrılı durumlara yol açabilmektedir. Bu rahatsızlık ciddi olmamakla birlikte birkaç gün içerisinde etkisini kaybetmektedir.
  3. Deri döküntüleri: Elinizle ve cildinizle teması durumunda kapsaisin maddesi cilt üzerinde yanmalara, tahrişe ve kaşıntılara neden olabilir. Bu yan etkiler çok kısa sürmekte ve 1-2 saat içerisinde etkisini kaybetmektedir. Bu sorunun önüne geçebilmek için eldiven kullanmanız yeterlidir.
  4. Emzirme döneminde zararları: Jalapeno biberinin fazla tüketilmesi içeriğindeki bileşenlerin anne sütü ile birlikte bebeğe geçmesine ve bebeklerde bazı cilt problemlerine neden olduğu görülmüştür. Bu dönemlerde aşırı acı ve baharatlı gıdalar tüketmekten kaçınmanız sizin ve bebeğinizin sağlığı için önemlidir.
  5. Hıçkırığa neden olabilir: Boş bir mide ile tüketilmesinin hıçkırık nöbetlerine neden olması, Jalapeno biberinin zararları arasındadır. Bu etkiyi en aza düşürmek için aç karnına tüketmekten kaçınmanız yeterli olacaktır.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ