Zararları.org
Jakuzinin Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
10 Aralık 2015
zararlari

Jakuzinin Zararları

Jakuzinin Zararları : Jakuzi nedir? Jakuzi kullanımının sağlığınıza ne gibi zararları olur? İşte jakuzi ve bilinmeyen zararlı yanları.

Jakuzinin Zararları

Jakuzi, yorgun geçen günlerin ardından hamam, sauna ve spa gibi yerlere vakit ayıramayan kişilerin hidroterapi amaçlı kullandıkları, içerisinde bulunan küçük deliklerden basınçlı sıcak su veren küçük havuz küvetleridir. Fakat bu havuz küvetleri hijyenine dikkat edilmediği takdirde size çok ciddi zararlar verebilir.

 

Jakuzi zararları nelerdir?

  1. Mikro organizma riski: Jakuzilerin içerisinde sıcak su bulunmaktadır. Bazı bakteri türleri için sıcak su, gelişmelerine yardımcı olabilecek uygun bir ortamdır. Pseudomonas aeruginosa bunların arasında en tehlikeli olanıdır. Cildinizde döküntülere neden olabilir ve saç diplerinde irin dolu kabarcıklar gibi alerjik reaksiyonlar ortaya çıkarabilir. Suya dezenfektan atmanız bu bakterinin üremesini engelleyebilir fakat uygun koşullar sağlanana kadar yok olmadan su içerisinde kalabilirler. Gribin başlangıç belirtilerinden olan burun akıntısı, baş ağrısı ve nefes almakta zorluklar gibi belirtilerin görülmesi de jakuzinin zararları arasındadır.
  2. Klor ve idrarın ilişkisi: Jakuzi içerisindeki sıcak su vücudunuzun gevşemesine ve istemsiz idrar çıkışlarına neden olabilir. Sudaki klor idrar ile birleştiğinde kloramin denilen bir madde oluşturur ve bu su yutulduğunda solunum yolları tahrişine neden olarak vücut üzerinde kırmızı noktalar halinde kızarıklıklara neden olabilir.
  3. Kalp ve damar sağlığına zararları olabilir: Jakuzi içerisindeki sıcak su vücudunuzdaki tüm damarların genişlemesine ve kan basıncınızın düşmesine neden olur. Daha sonra jakuziden çıkarak soğuk bir ortama adım atarsanız bu damarlarınızda ani daralmalara neden olarak kardiyovasküler sisteminize zarar verebilir.
  4. Yüksek tansiyon için zararları: Eğer yüksek tansiyonunuz varsa, jakuziyi sık kullanmanız vücudunuzun sıvı dengesini bozacağı için baş dönmesi ve kalp çarpıntıları gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumla gün içerisinde de karşılaşmanız jakuzinin zararları arasındadır.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018