İnternetin Zararları

İnternetin birçok kullanım alanı bulunmaktadır bu alanlar arasında sosyal medya, bilgi edinmeye yönelik kullanma ve ekonominizi geliştirmek için yeni iş imkânları sunarken bunun yanında para kazanmanıza da imkân sağlaması bulunmaktadır. İnternetin bu kadar yaygın kullanımından sonra belirli sorunlar ortaya çıkmıştır bu sorunlar arasında güvenlik problemleri ve internetin zararları ön plana çıkmaktadır. Günlük hayatımızın büyük bölümünde artık sanal dünya etkin olmaktadır bu sanal ortamda karşılaştığınız problemler artık günlük yaşantınızda da sizleri etkilemektedir bu etkiler sonucunda bazen sağlık sorunları oluşurken bazen de ruhsal zedelenmelere neden olmaktadır. Bu platformlarda yaşanan bütün sorunlar günlük hayatınıza bir şekilde yansıyacaktır.

Günlük yaşantınızda da belirli riskler ile karşılaşırsınız fakat bu riskler anlık olarak gerçekleşir ve atlatması kolay olacaktır fakat internet ortamında karşılaştığınız riskli durumlar sadece sanal ortamda kalmaz ve günlük hayatınıza da yansır. İnternetin zararlarını bilmek bu anlamda önemli bir etkendir bu zararları bildiğiniz taktirde önlem alarak en az hasarla kurtulmanız için yol bulmaya çalışırsınız. İnternet her noktada kullanılan ve vazgeçilmesi zor bir platform olduğu için zararlarını bilseniz bile kullanmaktan vazgeçemezsiniz fakat bu zararlara karşı alacağınız önlemler sizleri biraz daha rahat ettirecektir.

İnternetin zararını anlatan karikatür

İnternet’in Zararları Nelerdir?

  • İnternetin zararları en çok çocuk psikolojisi üzerinde etkilidir internet sitelerinin bazılarında sıkça gördüğümüz zorbalıklar bulunmaktadır bunlar küçük çocukların girebildiği sitelerde bulunuyor ise çocukların ruhsal gelişimini etkileyecektir. Bu duruma maruz kalan çocukların büyüdüklerinde intihar eğilimleri oldukları fark edilmiştir bundan dolayı kesinlikle dikkat edilmesi gereklidir.
  • Sosyal medyaya takıldığınız zaman içerisindeki videolar ve fotoğraflara bakarak geçirdiğiniz zamanı hesaplayamazsınız bunun neticesinde de zamanınızı boşuna harcamış olursunuz. Bu durumdan kurtulmanın tek yolu sosyal medyaya takılmayı belirli saatler arasına indirgemektir bunu yaptığınız taktirde zaman kavramını daha iyi takip edebilirsiniz.
  • Sosyal medya hesapları artık sadece video izleyip fotoğraflara bakmaktan öte bazı online oyunlarında teşviklerini yapmaktadır bununla birlikte arkadaşlar ile oynama gibi bir fırsat sunarak kişileri tembelliğe yöneltmektedir. Bu oyunlara daldığınız zaman işlerinizi aksatabilirsiniz bunun yanında bu işleri yapmayı erteleyebilirsiniz bu durumda da işleriniz konusunda problemler oluşturabilir.
  • İnternet içerisinde yararlı siteler barındırmaktadır fakat bu sitelerin haricinde zararlı içerik bulunduran sitelerde bulunmaktadır ve bu siteler çocukların ruhsal gelişimini etkilemektedir sadece çocukların değil yetişkinlerinde ruhsal olarak sorunlar oluşturabilecek siteler bulunmaktadır.
  • Dolandırıcılık konusunda da internet bankacılığı kullananların şifrelerini değişik yöntemler ile bularak zarar verilmektedir. Bu tarz işlemler genellikle güvenli olmayan ya da virüs bulaşmış ortamlarda yapıldığında kesinlikle rastlanmaktadır.
  • Ülkemizde yasak olan fakat internet üzerinden ulaşılabilen değişik kumar ve bahis siteleri bulunmaktadır bu sitelerin kullanımı çok yaygın olmakla birlikte bu sitelere yatırılan paralar çok büyük miktarları bulmaktadır budan dolayı aile içi geçim problemleri oluşacaktır ve bunların sonucunda huzursuz bir aile ortamından ailelerin dağılmasına kadar giden bir yol olacaktır.
  • İnternete bilgisayar kullanarak bakıyorsanız ve bu durumu uzun süre yapıyorsanız yani internet başında bilgisayar kullanarak uzun zamanlar geçiriyorsanız fiziksel olarak problemlere davetiye çıkarabilirsiniz. Vücut sağlığınız bu durumdan zarar görecektir.
  • Sosyal medya çok kullanılmadan önce bütün insanlar sosyalliğe önem verirken internetin kullanımı artması ile sosyal olmayan bir toplum oluşmaya başladı bu kişilerin arkadaş seçimlerinde ve aile kurmalarında belirli problemler oluşmaktadır bundan dolayı kesinlikle internete dayalı bir yaşam tarzı belirlemeyiniz.
  • İnternet bağımlılarına internetkolik denmektedir ve bu kişilerin günümüzde sayısı artmaktadır bu kişiler yatarken özellikle sosyal medya hesaplarını kontrol etmektedir ve sabah kalktıklarında ise ilk olarak sosyal medya hesaplarını kontrol etmektedirler. Bu durumu her gün yapmak zorunda hissediyorsanız kesinlikle sizde bir internetkoliksiniz ve potansiyel bir internet bağımlısınız. Bu durum alkol ve uyuşturucu gibi bir bağımlılık olabilir ve bu bağımlılıklar gibi ciddi sorunlara neden olabilir eğer sizin de böyle şikayetleriniz bulunuyor ise kesinlikle uzman yardımı almanız gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler;

Biyoteknolojinin Zararları

Teknolojinin Zararları

Root Zararları Ve Faydaları

Cep Telefonunun Zararları

Televizyonun Zararları

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı